Market Elektronik Ürün Satışı

Ticaret Bakanlığı tarafından üzerinde çalışan bir düzenleme taslağı, market zincirlerinde elektronik ürün satışı ve ticaretini yasaklıyor. Küçük esnafı korumak için yapılacak olan düzenleme kapsamında; marketlerde akıllı telefon, mobilya, tütün mamulleri ve beyaz eşya satışının da yasaklanacağı ifade ediliyor. Bununla birlikte; taslak, marketlerin Pazar günü 11.00’den önce kepenk açmasının da önüne geçiyor.  

Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un haberine göre; Ticaret Bakanlığı, küçük esnafı korumaya yönelik yeni bir düzenleme taslağı üzerinde çalışıyor. Düzenlemenin, küçük esnafın rekabet gücünü koruyacağı ve sektörlerin birbirinden ayrılmasını mümkün kılacağı ifade ediliyor. Bu kapsamda; market zincirlerinde, elektronik ürün satışı yasaklanıyor. Düzenleme ile birlikte; marketlerde akıllı telefon, mobilya, tütün mamulleri ve beyaz eşya satışının da yasaklanacağı dile getiriliyor. Taslak düzenleme, marketlerin Pazar günü saat 11.00’den önce kepenk açmasının da önüne geçiyor.  

Üzerinde çalışılan düzenleme, internet üzerinden satış yapan marketler ve 1.500 metrekareden daha geniş bir oturuma sahip olan marketleri kapsamıyor. Ticaret Bakanlığı’nın, düzenleme ile üreticiyi de korumayı amaçladığı belirtiliyor. Bu kapsamda marketlerin, promosyonlu ürün satışı nedeniyle yaşadığı kaybı üreticiye yıkmasının önüne geçiliyor. Hazırlanan taslak ayrıca, marketlerdeki reklam ve ürün yerleştirmeler nedeniyle üreticiden ücret talep etme uygulamasını da yasaklıyor.  

Marketler için hazırlanan yeni düzenleme taslağının yasalaşıp yasalaşmayacağı, henüz bilinmiyor 

Marketler Yeni Düzenleme

Diğer yandan; Ticaret Bakanlığı tarafından marketler için hazırlanan yeni düzenleme taslağının, yasalaşıp yasalaşmayacağı veya son halinin nasıl görüneceği henüz bilinmiyor. Marketlerin, özellikle elektronik ürün ve akıllı telefonlarda yapılan kampanyalar ile önemli bir ilgi topladığı ve gelir elde edebildiği ifade ediliyor. Düzenlemenin yasalaşması ile birlikte, bu durumun da ortadan kalkması bekleniyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Online Market Sektöründe En Çok Trafik Alan Web Sitesi A101 Oldu

Vodafone Süpermaket Yanımda ile Çevrim İçi Market Alışverişine Giriyor

Çevrim İçi Alışveriş Platformu Marketyo E-ticarete Giriyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz