Çin merkezli otomobil üreticisi Geely ve Almanya merkezli otomobil üretici Mercedes büyük bir ortaklığa başlıyor. 780 milyon dolarlık yatırım ile kurulan bu ortaklığın amacı, Mercedes markasının, alt markalarından biri olan smart’ı tamamen elektrikli otomobillere çevirmek. 

Elektrikli araç teknolojileri her geçen gün büyüyor ve yaygınlaşıyor. Yakın bir zamanda tanıtılan yerli otomobillerimiz de tamamen elektrikli bir yapıda. Mercedes ve Geely’nin 780 milyon dolarlık ortaklığı ile smart markası altında da yeni ve tamamen elektrikli otomobiller üretilecek. Bu otomobiller aynı yerli üretim TOGG gibi 2022 yılında pazara çıkacak.

Birkaç yıl önce küçük yapısı ve elektrikli modelleri ile ABD pazarında satışa çıkan smart otomobilleri beklediği ilgi ile karşılaşmamıştı. Şimdi isi Mercedes ve Geely ortaklığıyla, smart otomobilleri tamamen elektrikli olarak üretilecek, hedef pazarları ise Almanya ve Çin pazarı olacak.

Yapılan bu karşılıklı anlaşma sayesinde firmalar birbirlerinin tecrübelerinden ve isimlerinden faydalanacak. Yeni kurulan ortaklığın başına Geely ekibinden Tong Xiangbei geçecek ve smart Automobile Co., Ltd. altında yeni bir marka oluşu içerisine girecek bu iki şirketin ilk tamamen elektrikli aracı 2022 yılında ortaya çıkacak.   

Bu ortaklığın üreteceği otomobiller boyut olarak küçük olsalar da iç tasarımı ve özellikleri sayesinde şehir içi kullanıma hitap eden, lüks araçlar olacaklar.     

Yerli otomobile iş gücü desteği MEB’den geldi

Mazda, elektrikli otomobillerin çevreye dizelden daha zararlı olabileceğini iddia etti 

Yerli otomobilin ardından şimdi sıra yerli YHT’de

Kaynak: Webrazzi