Cuma, Eylül 24, 2021
Ana SayfaDijitalSnapchat, ‘Scan’ Özelliği ile Gerçek Dünyayı ‘Tarama'ya İzin Veriyor

Snapchat, ‘Scan’ Özelliği ile Gerçek Dünyayı ‘Tarama’ya İzin Veriyor

Snapchat, kullanıcılarına sunduğu yeni bir güncellemeyle ‘Scan’ yani ‘Tarama’ özelliğini geliştiriyor. Şirketin 2019 yılından bu yana mevcut olan özelliği yeni görsel arama teknolojisiyle geliştirilmiş durumda. Snapchat, Scan ile benzer kıyafetleri, köpek ırklarını, bitkileri, arabaları ve daha fazlasını tanıyacak. 

Snapchat yeni bir güncellemeyle uygulamanın kamerasının önüne ‘Scan’ özelliğini yerleştiriyor. Bu güncelleme sayesinde gerçek dünyadaki kıyafetler veya köpek ırkları gibi bir dizi şeyi tanımlamasına izin veriliyor.

Scan’in Snapchat’teki göze çarpan yerleşimi, şirketin yavaş yavaş yalnızca bir mesajlaşma uygulaması değil, görsel bir arama motoru haline geldiği anlamına geliyor. Snap’in kamera ürün müdürü Eva Zhan, yeni güncelleme hakkında bazı açıklamalarda bulundu: “Snapchat’ın kamerasının ileriye dönük önceliklerinden birinin kesinlikle Scan olacağını düşünüyoruz. Uzun vadede, kameranın bugün yapabileceğinden çok daha fazlasını yaptığını görüyoruz.” dedi.

Snap, birkaç yıl önce Snapchat kullanıcılarının uygulamaya arkadaş eklemenin bir yolu olarak profil QR kodlarını taramayı nasıl benimsediğini gözlemledikten sonra Scan üzerinde çalışmaya başladı. İlk olarak Shazam ile şarkıları belirlemek ve Photomath ile kamera aracılığıyla matematik problemlerini çözmek için çalıştıktan sonra, Snap, Amazon’da satışa sunulan öğeleri tanımlama yeteneğini de bünyesine ekledi.

Snap’in bu yılın başlarındaki geliştirici konferansında ön izlemesini yaptığı Scan’in bu son sürümü; köpek ırkları, bitkiler, şarap, arabalar ve yemek bilgileri için algılama ekler. 

Scan ile alışveriş yapılabilecek

Scan’in en büyük yeni eklentisi, Snap tarafından oluşturulan ve yakın zamanda giysi ekran görüntülerini yüklemenize ve benzer öğeler için alışveriş yapmanıza olanak tanıyan bir uygulama olan Screenshop’un satın alınmasıyla desteklenen bir alışveriş özelliğidir. Tarama, baktığınız şeye göre benzer giysiler önerebilir ve keşfettiklerinizi satın almanıza olanak tanır. Scan’in alışveriş özelliği de yakında Snapchat’in Memories adlı film rulosu bölümüne eklenecek ve insanların kameralarından veya ekran görüntülerinden kaydettiklerine göre kıyafet alışverişi yapmalarına olanak tanıyacak.

Ögeye göre filtre ve müzik önerisi

Scan’in bir diğer temel ayağı, Snap’in kamera kısayolları dediği şeydir. Bir kamera modu, film müziği ve Lens kombinasyonu önererek çalışır. Bu nedenle, kamerayı gökyüzüne doğrultursanız, gökyüzüyle çalışmak üzere özel olarak tasarlanmış Lensler, bir şarkı klibi ve renk filtresiyle birlikte gösterilerek tüm değişiklikleri bir kerede uygulamanıza olanak tanır. 

İlginizi Çekebilir:

Snapchat Facebook’tan Hızlı Büyüyor: 293 Milyon Günlük Kullanıcıya Ulaştı!

Snapchat, Yasal Problemler Sebebiyle ‘Hız Filtresi’ni Kaldırdı

44MP ön kameralı Vivo V21 ile ilk karşılaşma! Vivo V21e ve Vivo V21 kutu açılımı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR