Microsoft İşlemci

‘Bloomberg’in haberine göre; kısa bir süre önce AMD, Intel ve Qualcomm iş birliğinde geliştirdiği ‘Pluton’ isimli güvenlik işlemcisini tanıtan Microsoft, ‘Surface’ bilgisayarlar için kendi işlemci modelini geliştirmeye başladı. Haberin teknoloji gündemine oturması sonrası; Intel hisseleri, yüzde 6.30’luk bir düşüş yaşadı.  

Kısa bir süre önce Apple, yeni nesil ‘MacBook’ ve ‘Mac Mini’ bilgisayarlarında kullanılacak olan ‘M1’ işlemci modelini tanıttı. Şirketin ‘Intel’ işlemcilere veda etmeye başlamasına işaret eden bu hamlenin ardından Microsoft da 21 Kasım tarihinde AMD, Intel ve Qualcomm iş birliğinde geliştirdiği ‘Pluton’ isimli güvenlik işlemcisini görücüye çıkardı. Bunun üzerine şirketin, Apple’a benzer bir hamle yaparak kendi yonga setini üretmeye başlayıp başlamayacağı da merak konusu oldu. Yaşanan gelişmeler sonrası; konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Microsoft Ürün Müdürü Panos Panay, işlemcilere yatırım yapmaları gerektiğinde söz konusu yatırımın yapılacağına işaret etti.  

‘Bloomberg’in haberine göre ise Microsoft, bu gelişmeden kısa bir süre sonra kendi işlemci modelini geliştirmeye başladı. Söz konusu işlemcilerin, şirketin ‘Surface’ bilgisayarları ve Microsoft bulut hizmetlerini kullanan sunucuları için üretileceği ifade edildi. İşlemcinin ayrıca, ‘ARM’ tabanlı olacağının da altı çizildi. Microsoft, konuyla ilgili henüz resmi bir açıklama yapmadı. Şirket yetkilisi Frank Shaw ise konuya ilişkin açıklamasında İşlemciler teknoloji için temel bir yapı taşı olduğu için tasarım, üretim ve araçlar gibi alanlarda kendi yeteneklerimize yatırım yapmaya devam ederken aynı zamanda çeşitli çip sağlayıcılarıyla da ortaklığımızı geliştirip güçlendiriyoruz” ifadelerini kullandı.  

Microsoft’un işlemci geliştirdiği iddiaları sonrası Intel hisseleri, yüzde 6.30’luk bir düşüş yaşadı 

Intel Hisseleri

Haberin teknoloji basınının gündemine oturması sonrası; Intel hisseleri, yüzde 6.30’luk bir düşüş yaşadı. Şirketin 50.57 dolarla açılış yapan hisse senedi fiyatının, güncel olarak 47.45 dolar seviyesinde olduğu ifade edildi. ABD’li donanım devinin hisseleri, 2020 yılı genelinde de yüzde 21 oranında bir düşüş görmüştü.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Apple, Gelecek Nesil iPhone’lar İçin Kendi Mobil Modemini Geliştiriyor 

Apple, ‘Mac’ Bilgisayarlar İçin 32 Çekirdekli Bir İşlemci Geliştiriyor 

Apple, 5 nm Mimariye Sahip İlk Bilgisayar İşlemcisi M1’i Tanıttı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz