Red Bull Basement 2021 Dünya Finali’nde 43 ülkeden 44 finalist öğrenci ekibi İstanbul’da global sosyal inovasyon çevresi ile bir araya gelerek projelerini dünyaya tanıttı

Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde doğan Red Bull Basement, bugün pek çok ülkede daha iyi bir gelecek inşa etmek amacıyla teknolojinin gücünden yararlanan üniversite öğrencisi girişimcileri, kod yazarlarını ve inovasyon alanındaki fikir önderlerini desteklemeyi sürdürüyor. Red Bull Basement, her yıl gerçekleştirilen dünya finali ile aynı zamanda genç girişimci adaylarının keşfedilmesine ve girişimlerini uluslararası arenada geliştirmelerine de fırsat tanıyor.

Red Bull Basement’ı Jotted kazandı

 Bu sene dünya çapında 43 ülkeden yapılan 4 binden fazla başvuru arasından seçilen 44 ülke finalistinin projelerini aktarıp geliştirmek üzere bir araya geldiği ve 25-27 Mart tarihleri arasında İstanbul Feriye’de hayata geçirilen Red Bull Basement 2021 Dünya Finali’nin kazananı ABD’li Brinlee Kidd ve Sylvia Lopez’den oluşan Jotted ekibi oldu. Not tutmanın daha akılcı yolu olarak tanımlanan, bilgi kartları ve alıştırma sınavları ile öğrencileri akademik zorlukların üstesinden gelmeye hazırlamayı amaçlayan ve yakın zamanda ek kaynaklardan yararlanılarak bir uygulama olarak hayata geçirilmesi planlanan Jotted; girişimcilik alanında dünya çapında tanınan isimlerin oluşturduğu jüri tarafından birinci seçilerek etkinliğe damgasını vurdu.

Projelerdeki ilk üç odak alanı Eğitim, Akıllı Şehirler ve Beden ve Zihin kategorileri oldu

 Red Bull Basement 2021 Dünya Finali’nde öncelikle en iyi 10 proje ve büyük final öncesinde de en iyi 4 proje belirlendi. Fikirlerin çoğu Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine dayalı kategorilere odaklandı ve ilk üç odak alanı “Eğitim”, “Akıllı Şehirler” ve “Beden ve Zihin” oldu. Heyecan dolu final sürecinde son jüri değerlendirmesine giren 10 proje ise Circle One (Avusturya), Digital X-Ray Visions (Güney Afrika), H2Whoah (Kanada), Jotted (ABD), NCMS (Japonya), Open Grid (Avustralya), Smart Capacit System (Macaristan), Starry Light Tiles (Birleşik Krallık), Vego App (İspanya) ve Wrest (Çekya) oldu.

 Türkiye’yi geri dönüşümü hızlandırmayı teşvik eden ToplaGel temsil etti

 Atölyeler, çalışma grupları ve ilham verici konuşmalarla süren 3 günün sonunda ülke finalistlerinin projelerini global bir jürinin değerlendirmesine sunduğu Red Bull Basement 2021 Dünya Finali’nde bu sene Türkiye’yi temsil eden proje ise ToplaGel oldu. Red Bull Basement’a Türkiye’den yapılan 300 başvuru arasından seçilen ve kurucuları Özyeğin Üniversitesi öğrencisi Elif Bilge Gürgür ile Koç Üniversitesi öğrencisi Eylül Nisa Beşli’nin “geri dönüşümü hızlandıran ve ödül sistemi ile teşvik eden bir platform” olarak özetlediği ToplaGel, finalde başarılı projeler arasında yer aldı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz