Microsoft Teams, birden çok dilde düzenlenen toplantıların verimlerini büyük ölçüde iyileştirilmeyi hedefleyen yeni bir özelliğin duyurusunu yaptı!

Hepimizin bildiği gibi, resmi toplantıların her zaman yüz yüze gerçekleştirilmesi mümkün olmuyor. Özellikle de pandemi dönemiyle birlikte, resmi görüşmelerin sanal ortamlara taşınma süreci hız kazanıyor. Bu tür görüşmelerde en çok yaşanan problem ise dil sorunu oluyor.

COVID-19 salgını nedeniyle sanal ortama taşınmak zorunda kalan görüşmelerde, çevirmenler toplantıyı Teams üzerinden gözlemlemek ve bir telefon hattı üzerinden çevirmek zorunda kalıyordu. Microsoft’un bu yeni özelliği dil sorununa kalıcı bir çözüm getirerek tercümanların geliştirdiği geçici çözümleri ortadan kaldıracak.

Çeviri İçin Yapay Zeka Değil Gerçek Tercümanlar Kullanılacak!

Microsoft’un resmi web sitesinden yaptığı duyuruya göre, uygulamaya eklenen yeni özellikle birlikte, çeviri işlemleri için gerçek tercümanlar kullanılacak. Bu tercümanlar, tercüme yapmak üzere Teams toplantısı sırasında hazır bulunacak. Toplantıya katılanlar ise dinlemek istedikleri dili seçerek herhangi bir zorluk yaşamadan konuşulanları takip edebilecek.

Microsoft Teams’de, katılımcılara gerçek zamanlı olarak dili seçme ve toplantı sırasında diller arasında geçiş yapma seçeneği de sunulacak. Tüm bunlar, herhangi bir ek çabaya gerek kalmaksızın Microsoft Teams uygulaması tarafından desteklenecek. Bu sistem ile birden çok dilde düzenlenen toplantıların verimlerinin büyük ölçüde iyileştirilmesi hedeflenirken, yeni özellik gerçek zamanlı insan tercümanlara yer verdiği için, toplantıların önceden planlanması gerekecek.

Bu Özellik İçin Microsoft Team ve Galler Hükümeti El Ele Verdi!

Microsoft Teams, ek bir platforma gerek kalmadan gerçek zamanlı tercüme imkanı sunan bu özelliği, Galler Hükümeti ile birlikte geliştirdi. Bu özelliğin Galler Hükümeti ile birlikte geliştirmesinin altında, Galler’de Galce ve İngilizcenin resmi dil olarak kabul edilmesi sebebiyle birçok toplantıda tercümeye gerek duyulması yatıyor.

Galli yetkili Glyn Jones, canlı tercümenin hükümetin işleyişi için çok önemli olacağını belirtiyor. Microsoft Teams’in bu özelliğinin, pek çok şirketin üzerinde çalıştığı ve hatta halihazırda sunduğu yapay zeka tabanlı çeviri sistemlerinin tam anlamıyla aşmayı başaramadığı dil bariyerini ortadan kaldıracağı düşünülüyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz