Xiaomi Mi 11 Gece Modu
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Xiaomi’nin 28 Aralık’ta resmi olarak duyurduğu ve özellikleriyle dikkat çeken yeni amiral gemisi ‘Xiaomi Mi 11’, dünyanın video kaydında gece modu desteği sunan ilk akıllı telefonu oldu.

Xiaomi’nin hem tasarımı hem de özellikleriyle gündemden düşmeyen yeni akıllı telefonu ‘Xiaomi Mi 11’, video kaydında gece modu desteği sunuyor. Xiaomi’nin Çin’de gerçekleştirdiği lansmanla tanıttığı akıllı telefon, Qualcomm’un yeni amiral gemisi işlemcisi ‘Snapdragon 888’i de bünyesinde barındıran ilk telefon olmuştu. Özellikleri ve tasarımıyla bu yılın en çok konuşulan cihazlarından biri olan telefonun, aynı zamanda dünyanın video kaydında gece modu özelliği sunan ilk akıllı telefon modeli olduğu ifade edildi.

Elbette ki, gece modu akıllı telefonların kameraları için yeni bir özellik değil. Ancak bu özellik, genellikle sadece fotoğraflarda geçerli oluyor. ‘Xiaomi Mi 11’, bu bağlamda video kaydı için de gece modu özelliğini getiren ilk akıllı telefon unvanını alıyor.

Xiaomi Mi 11, düşük ışıkta çekilen görüntüleri eş zamanlı olarak iyileştirebiliyor

Xiaomi, gece modu desteğini videoya entegre etmek için ABD merkezli yapay zeka destekli görüntü geliştirme çözümleri şirketi BlinkAI ile bir iş birliği gerçekleştirdi. Bu şirketin geliştirdiği derin öğrenme yazılımı, Mi 11’in düşük ışıkta video çekerken bile beklenenden fazla ölçüde iyi bir performans sunuyor.

Teknik olarak video 24, 30 ya da 60 fotoğraf çekerek bu görüntülerin arka arkaya gösterilmesinden ibaret. Bu sebepten ötürü video kaydında gece modu özelliği sunabilmek için saniyenin 24’te, 30’da ya da 60’ta 1’i kadar kısa bir sürede görüntünün iyileştirilip bir sonraki kareye geçilmesi gerekiyor. Mi 11’in gücünü aldığı Snapdragon 888’de bulunan Sinir İşleme Birimi’de bu işlemleri gerçekleştirebildiği için videoların eş zamanlı olarak düşük ışıkta çekilen görüntüleri iyileştirebiliyor.

Xiaomi’nin Mi 11 ile birlikte video kaydında gece modu desteğini getirmesi, önümüzdeki dönemlerde geliştirilecek telefon modelleri için de aslında büyük önem taşıyor. Snapdragon 888, 2021 yılı amiral gemisi akıllı telefon modellerine güç verecek olması ne gibi özellikler bekleyebileceğimizi de oraya koyuyor.

Xiaomi’nin Mi 11’de video kaydında gece modu desteği sunması, yalnızca Xiaomi kullanıcıları için değil tüm telefon sektörü için olumlu bir gelişme. Zira Snapdragon 888, gelecek yıl tanıtılacak neredeyse tüm Android amiral gemilerine güç verecek. Dolayısı ile Mi 11, gelecek yılki amiral gemilerinden hangi kamera özelliklerini beklememiz gerektiğine dair bir referans oluşturmuş durumda.

Xiaomi Mi 11’in gece modu özelliği ile çekilen video kaydı:

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Xiaomi Mi 11, Performans Testinde Huawei Mate 40’ın Gerisinde Kaldı

Xiaomi Mi 11, Rekabeti Artıracak Özelliklerle Geldi

Xiaomi CEO’su, ‘Mi 11’ Ailesinin Kutudan Şarj Adaptörü Olmadan Çıkacağını Doğruladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz