NASA Salda Gölü
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

NASA, resmi Twitter hesaplarından biri olan “NASA Earth” üzerinden Türkiye’deki Salda Gölü ve Mars’daki Jezero Krateri’nin benzerliğine dikkat çektiği bir paylaşım yaptı. Dünyaca ünlü uzay ajansı, paylaşımda Salda Gölü ve Jezero Krateri’nin coğrafi ve mineral yapı anlamında önemli benzerlikler taşıdığını ifade etti.  

NASA, 30 Temmuz tarihinde yeni Mars görevi için kızıl gezegene bir uzay aracı göndermiş ve aracın, yanındaki helikopterle birlikte 7 aylık bir yolculuğun ardından 2021 yılında Mars’daki Jezero Krateri’ne iniş yapacağı ifade edilmişti. Bununla birlikte; görev sırasında “Perseverance” isimli aracın, Mars’da yaşam izi arayacağı ve kızıl gezegenden Dünya’ya getirmek üzere örnekler toplayacağı da belirtilmişti. Yaşanan bu gelişmeler sonrası; dünyaca ünlü uzay ajansı, resmi Twittter hesaplarından biri olan “NASA Earth” üzerinden konuya ilişkin yeni bir paylaşım yaptı. Yapılan paylaşımda NASA, Salda Gölü ve Jezero Krateri’nin benzerliğine dikkat çekti ve iki bölgenin de görsellerine yer verdi.

Paylaşımında; iki bölgenin farklı gezegenlerde olmasına rağmen coğrafi ve mineral yapı anlamında önemli benzerlikler taşıdığına değinen NASA, bilim insanlarının Salda Gölü’nde araştırmalar yaptıklarını ve yapılan araştırmaların 2020 Mars Görevi için önemli bir referans olacağını da sözlerine ekledi.  

Aktarılan detaylara göre; Türkiye’deki Salda Gölü, Dünya üzerinde karbonat gibi formasyonlar içeren tek göl olma niteliği taşıyor. Ayrıca Salda Gölü kıyısındaki beyaz kum görüntüsüne neden olan karbonat ile Jezero Krateri’ndeki karbonat minerali, birbirine önemli oranda benziyor. Bilim insanları, karbonatın bölgede yaşayan nesne ve canlıları çok iyi bir şekilde muhafaza edebildiğinin altını çiziyor. Karbonat içerisinde mikrop ve mikroorganizma gibi bulgulara da erişilebildiğini belirten yetkililer; bu nedenle Jezero Krateri’nde, Mars’daki antik bir yaşamın kanıtlarına ulaşılabileceğini ifade ediyor.  

NASA, Salda Gölü ve Jezero Krateri ile ilgili uzun bir yazı da paylaştı

NASA Salda Gölü Jezero Krateri

NASA ayrıca, “earthobservatory.nasa.gov” adresinde Salda Gölü ve Jezero Krateri ile ilgili uzun bir yazı da paylaştı. Paylaşılan yazının başında “Mars’taki Jezero Krateri’ne gidemeyebilirsiniz. Ancak ondan sonraki en iyi yer olan Türkiye’deki Salda Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz. Salda Gölü, mineraloji ve jeoloji bakımından Jezero Krateri ile benzer özellikler taşıyor” ifadelerine yer verildi.

Mars’a gönderilen uzay aracının geliştiricilerinden biri olan Briony Horgan ise yazıda, Salda Gölü’nü ziyaret ettiklerine ve ziyaret sırasında Jezero Krateri’nin kıyısında duruyormuş gibi hissettiklerine işaret etti.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA, 30 Temmuz’da Gerçekleşecek Mars Görevi İçin Animasyonlu Bir Video Yayınladı 

NASA, Yüze Dokununca Titreşimle Uyaran Bir Kolye Tasarladı

NASA ve SpaceX, İlk Kez Dokunmatik Ekran Kullanımı ile Uzaya Astronot Gönderecek 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz