Pazartesi, Ekim 25, 2021
Ana SayfaDijitalTikTok Tüm Verilerinizi Sızdırıyor!

TikTok Tüm Verilerinizi Sızdırıyor!

Dünya genelinde 2 milyar kullanıcıya ulaşmayı başaran TikTok, kişisel verilerinizi  sızdırıyor olabilir. Reddit’te paylaşım yapan bir kullanıcı TikTok’un topladığı verileri ‘tersine mühendislik’ yaparak bulduğunu iddia ediyor. 

Uzun süredir gündemden düşmeyen TikTok uygulamasının kullanıldığı cihazların tüm donanım parçalarının yanı sıra indirdiğiniz tüm uygulamaların kayıt altına alındığı ve saklandığı da iddialar arasında.

TikTok Hangi Verilerinizi Topluyor?

tiktok-hangi-verilerinizi-topluyor

Rutherrford1 adlı Twitter kullanıcısının paylaştığı bir Tweet dizisine göre, bir hesap oluşturup uygulamayı kullanmaya başladığınızda network ile ilgili tüm verileriniz ( ip’niz, yerel ip’niz, bağlandığınız Wi-Fi vb.) toplanıyor. Bununla birlikte hemen hemen her 30 saniyede bir GPS ping’inin yollandığı ve konum bilginizin her 30 saniyede bir yedekleniyor olması da oldukça dikkat çekici. Yani eğer bu uygulamayı akıllı telefonunuza indirip kurduysanız siz uygulamayı kullanmasanız bile nerede olduğunuzu sürekli bildiriyorsunuz. Bu bilgilerin saklandığı düşünüldüğünde uygulamanın yüklü olduğu sürece nerede olduğunuz TikTok tarafından biliniyor olabilir.

Uygulamayı indirdiğinizde galerinizde bulunan içeriklerin hepsine erişilmesi ve farklı cihazlardan da görüntülenmesi için de izin vermiş oluyorsunuz. Bunları tek tek deaktive etmek teoride mümkün olsa da pek gerçekçi görünmüyor. Henüz net olarak bilinmesede uygulama kullanılmadığı takdirde dahi kamera ve mikrofana erişim olduğundan dolayı kayıt altına alınıyor olabilir.

tiktok-erişim-listesi

Android sürümüne bakıldığı zaman uygulamanın zip dosyası indirme, onu çözümleme ve çalıştırma yetkisi de bulunuyor. Yani TikTok istediği uygulamayı kullanan birinin telefonuna uygunsuz içerik indirebilir, sizi suçlayabilir veya herhangi bir algoritmayla cihazda virüs yayabilir.

Aynı zamanda TikTok kopyaladığınız her şeyi uygulamaya yapıştırmış gibi kaydedebiliyor ve uygulama bunu saklıyor. Kredi kartı numaranız, iban bilgileriniz ve şifrelerinizden herhangi birini daha önce kopyaladıysanız bunlara TikTok’un erişebileceği iddia ediliyor. iOS14 yazılımına sahip bir iPhone kullanan Twitter kullanıcısının paylaştığı videoda bu açıkça görünüyor.

Gizlilik politikasının ilk bölümünde yer alan bilgiye göre, TikTok uygulamasını kullandığınız zaman, platformun bilgilerinizi toplamasına izin vermiş oluyorsunuz. Web sitesine, hizmetlere, uygulamalara, ürünlere ve içeriğe erişerek veya bunları kullanarak, bu politikayı okuduğunuzu ve bilgilerinizin topladığımıza dair haklarınızı ve bilgilerinizi kullanacağını anladığınızı belirtmiş oluyorsunuz. Sözleşmede, bu politikaya genel olarak veya kısmen katılmıyorsanız, hizmetleri kullanmamanız gerektiği yazıyor. Görüldüğü üzere, TikTok uygulamasının gizlilik politikasında, kişisel verilerin üçüncü taraf servis sağlayıcılarla paylaşıldığı belirtiliyor. Ayrıca gizlilik politikasına göre, uygulamayı kullanacak kişiler bilgilerinin toplanmasını baştan kabul etmiş oluyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi Çekebilir:

Dominos, Hollanda’da Drone’la Pizza Teslimatı Yaptı

NASA, Yüze Dokununca Titreşimle Uyaran Bir Kolye Tasarladı

TikTok Algoritması Nasıl Çalışıyor? – TikTok Açıkladı!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR