Pazar, Eylül 20, 2020
Ana Sayfa Dijital CIA: TikTok, ABD Kullanıcı Verilerini Çin'e Sızdırmıyor

CIA: TikTok, ABD Kullanıcı Verilerini Çin’e Sızdırmıyor

Kullanıcı sayısı 2 milyarı aşan ve geçen hafta ABD ’de yasaklanan sosyal medya platformu TikTok hakkındaki iddialara bir yenisi daha eklendi. The New York Times’ta yer alan bir habere göre; CIA, TikTok için soruşturma düzenledi. Haberde, düzenlenen soruşturma kapsamında sosyal medya uygulamasının kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığına dair herhangi bir kanıt bulunamadı.

ABD Başkanı Donald Trump ve TikTok arasında yaşanan gerginlik son dönemlerde iyice tırmandı. ABD, kullanıcı verilerini casusluk yaparak Çin hükümeti ile paylaştığını iddia ettiği TikTok hakkında önemli kararlar vermeye devam ediyor. 

ABD Başkanı, geçen hafta yapmış olduğu bir açıklamada TikTok’un ülke genelinde yasaklanacağını dile getirmişti. Trump, dün ise söz konusu açıklamasını, imzaladığı kararnâme ile resmiyete döktü. ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli iki sosyal medya platformu TikTok ve WeChat’in ABD’li kişi ve kurumlarla iş yapmasını engelleyen iki adet kararnâme imzaladı. 

TikTok verileri Çin’e sızdırıyor mu?

Bu hafta gündemden düşmek bilmeyen TikTok ve ABD hakkında yaşanan son gelişmelerin ardından yeni bir bilgi edinildi. The New York Times’ın haberinde, CIA’nin TikTok için yürüttüğü soruşturmalarda Trump’ın iddialarının aksi çıktığı belirtildi. CIA, yapmış olduğu soruşturmalarda, TikTok’un verilerine Çinli istihbarat servislerinin eriştiğine dair hiçbir kanıt olmadığı sonucuna ulaştı.

Soruşturma kapsamında, ByteDance çatısı altında hizmet vermeye devam eden TikTok’un kullanıcı verilerini Çin ile paylaşmasının mümkün olduğu sonucu elde edildi. Ancak söz konusu soruşturmada, CIA’nin, Çin’in veri topladığına dair herhangi bir kanıt bulamadığı ortaya çıktı. 

“Huawei ABD ulusal güvenliği için daha büyük bir tehdit”

Haftalardır gündeme oturan ve iddiaların ardı arkasının kesilmeyen TikTok’un ABD’nin ulusal güvenliğine karşı tehdit oluşturduğu söylemleri hakkında Senatör Mark Warner önemli bir açıklamada bulundu. Warner, ‘eğlenceli videolar yapılmasına olanak tanıyan uygulamanın’ sorunlar hiyerarşisinde pek de önemli bir konumda olmadığını dile getirdi. Ancak Senatör, uygulamanın hâlâ tehdit oluşturduğunu da belirtti. Warner, asıl büyük tehditin ise Çin merkezli teknoloji üreticisi Huawei’nin olduğunu açıkladı.

Warner, Huawei’nin üzerinde çalıştığı 5G teknolojisi ile internet altyapısını en baştan oluşturmayı amaçladığını dile getirdi. 5G devrinde tüm altyapıların Çin’e ait olması demek ise teorik olarak Çin’in istediği durumlarda sistemi kapatmasına olanak tanıyacağı anlamına geliyor.

Görünüşe göre, TikTok hakkındaki iddialar gündemdeki yerini bir süre daha koruyacak. ABD Başkanı Trump’ın edinilen son bilgilerin ardından yapacağı yorumun ne olacağı ise merakla bekleniyor.

İlginizi Çekebilir:

TikTok ABD Yöneticisi, Donald Trump’ın Yasaklama Açıklamasına Yanıt Verdi! 

Facebook, ABD Başkanı Donald Trump Tarafından Yapılan Açıklamanın Yer Aldığı Bir Paylaşımı Sildi! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

‘Observer: System Redux’ Oyununun Çıkış Tarihi Belirlendi

"Bloober Team" tarafından geliştirilen 'Observer: System Redux' oyununun çıkış tarihi belirlendi. Oyun, 10 Kasım 2020 tarihinde oyun-severlerin beğenisine sunulacak. "Bloober Team", 'Observer: System Redux' oyununun...

‘Call of Duty: Black Ops Cold War’ PC Açık Beta, 15 Ekim’de Başlıyor!

'Activision' oyun stüdyosu tarafından geliştirilen ve en son PlayStation 5 etkinliğinde Trabzon'un da yer aldığı bir oynanış videosu gösterilen 'Call of Duty: Black Ops...

ABD Yönetimi, TikTok ve Oracle Arasındaki Anlaşmaya Onay Verdi 

Donald Trump, ABD yönetiminin TikTok ve Oracle arasındaki anlaşmaya onay verdiğini açıkladı. Çin hükumetinin, ikili arasındaki anlaşmayı onaylayıp onaylamayacağı ise henüz bilinmiyor.   ABD Başkanı Donald Trump’ın; kullanıcı verilerini Çin hükumetine ilettikleri gerekçesiyle TikTok ve WeChat hakkında iki adet kararname...

James Dyson, Tarım ve Teknoloji Arasındaki İlişkinin Geleceği ile İlgili Konuştu 

Dyson’ın kurucusu James Dyson, tarım ve teknoloji alanları arasındaki ilişkinin geleceği ile ilgili The Times’a konuştu. Açıklamalarında çocukluğunun tarım alanlarına yakın bir bölgede geçtiğinin altını çizen Dyson, 2013 yılından bu...

Telefonların Eskimediği ilk Apple Event, CoD Trabzon, Amazon Prime Türkiye – DigiToll #33 Yayında!

Tekno Safari editörlerinin haftanın öne çıkan haberlerini ve dijital dünyada en çok konuşulan konuları derlediği DigiToll’ün 33. bölümü, “Tekno Safari” YouTube kanalında yayınlandı. Her Pazar izleyicisiyle buluşan teknoloji haber...