cocuklar-icin-uygulamalar
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Google, koronavirüsün sebep olduğu sosyal izolasyon çalışmaları nedeniyle evde karantinaya giren küçük yaştaki bireylerin daha kaliteli vakit geçirebilmesini sağlayabilmek adına PlayStore’a çocuklar için eğitmen onaylı mobil uygulamalar ekliyor olduğunu duyurdu. Aktarılan detaylara göre; platformda şimdilik sadece ABD ağı üzerinden hizmete sokulacak olan “Çocuklar” sekmesi, yakında küresel olarak da kullanıcı beğenisine sunulacak.

Çin’in Wuhan şehrinden tüm dünyaya hızla yayılan COVID-19 salgını, dünya genelinde sosyal izolasyon çalışmalarının yürütülmesine sebep oluyor. Okulların kapatılmasıyla birlikte bu süreçte pek çok çocuk, vaktini televizyon ve bilgisayar başında geçirmek durumunda kalıyor. Hal böyle olunca birçok ebeveyn, çocukları için faydalı olabilecek mobil uygulama ve içerik arayışına giriyor. Google da bu süreçte, küçük yaştaki bireylerin karantina sürecini kolaylaştırabilmek adına yeni bir hamle yaptığını duyurdu. Aktarılan detaylara göre teknoloji devi, kendi mobil uygulama mağazası PlayStore’a çocuklar için eğitmen onaylı mobil uygulamalar ve oyunların yer alacağı bir “Çocuklar” sekmesi eklemeye hazırlanıyor. 

cocuklar-icin-uygulamalar

Sekmede yer alan uygulamalar; yaşa uygunluk, deneyimin niteliği, zenginleştirme ve keyif alma oranı gibi bazı faktörler baz alınarak düzenlenecek. Kullanıcılar, “Çocuklar” sekmesinde yer alan her mobil uygulama için o uygulamanın neden listeye dahil edildiğini açıklayan bir bölüm görebilecek. Google, konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu “eğitmen onaylı” uygulamaların ABD genelindeki akademik uzmanlar ve öğretmenler tarafından seçilmiş olduğunu belirtti. Bununla birlikte çalışmanın danışma kurulunda, Harvard Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden Joe Blatt ve Georgetown Üniversitesi’nden Dr. Sandra Calvert’in yer aldığı bildirildi.  

Sekme, birkaç gün içerisinde platforma eklenecek

Paylaşılan diğer detaylara göre “Çocuklar” sekmesiPlayStore’da halihazırda var olan “Aile” sekmesinin yerini alacak. “Google Play Pass” aboneleri, “Çocuklar için mobil uygulamalar ve oyunlar” bölmesi içerisinde bu eğitmen onaylı uygulamaları görüntüleyebilecek. Platform üzerinden yeni “Çocuklar” sekmesine, ABD ağı genelinde önümüzdeki birkaç gün içerisinde erişilebilecek. Eklenen özellik şimdilik sadece ABD’de hizmete sokuluyor olsa da teknoloji devi, gelecek aylarda sekmeyi global olarak da kullanıcı beğenisine sunacak.  

Yakın zamanda Amazon, Apple, Airtel, Spotify, YouTube ve Hotstar gibi şirketler de çocuklara yönelik bazı hizmetleri koronavirüs nedeniyle kullanıma sokmuştu. Benzer şekilde dünyaca ünlü kitap ve film serisi Harry Potter’ın yazarı J. K. Rowling de karantina sürecinde çocukların keyifli vakit geçirebilmesini sağlayabilmek için “Evde Harry Potter isimli online eğlence merkezinin hizmete açıldığını duyurmuştu. 

Teknoloji haber bülteni için tıklayınız.

İlgili haberler:

“Evde Harry Potter” isimli online eğlence merkezi ücretsiz olarak hizmete açıldı!

Nikon, Nisan ayı boyunca online fotoğrafçılık kursları videolarını ücretsiz yayınlayacak

Google’dan online coronavirüs testi açıklaması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz