Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Kaspersky, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ne özel takip yazılım algılama aracı geliştirdi. Şirket, Stalkerware Karşıtı Koalisyonun kuruluşundan 12 ay sonra özel takip ve casus yazılımları algılama aracı TinyCheck ‘i tanıttı. 

Stalkerware (takip yazılımı), bir kişinin akıllı bir cihaz aracılığıyla başka bir kişinin özel hayatını gizlice gözetlemesini sağlıyor ve genellikle yakın bir partnere karşı şiddeti kolaylaştırmak için kullanılıyor. Stalkerware Karşıtı Koalisyon (Coalition Against Stalkerware), bu büyüyen tehdide yanıt olarak geçtiğimiz yılın Kasım ayında kuruldu. Teknolojinin neden olduğu istismarla mücadele amacıyla girişim, hem aile içi şiddetle mücadele için çalışan kuruluşları hem de BT güvenlik topluluğunu birleştirmeyi amaçlıyor.

İttifak, bir yıl içinde on kurucu ortaklı yapıdan büyük bir uluslararası çalışma grubuna dönüştü. Certo Software, ECHAP, Alman Teknoloji ve Gazetecilik Enstitüsü (ITUJ e.V.), Traced Ltd ve WESNET’in yakın zaman önce katılmasıyla koalisyonun üye sayısı şu an 26 oldu.

Teknolojiyi herkes için güvende tutmak

Koalisyon, takip yazılımlarını büyüyen bir sorun olarak görüyor ve maalesef kalıcı olacağına inanıyor. Kaspersky, 2019’da küresel düzeyde kullanıcılarının mobil cihazlarında takip yazılımı kullanımında yıllık %67’lik bir artış tespit etti. 2020’nin ilk 10 ayında (Ocak’tan Ekim’e kadar) dünya çapında takip yazılımı kurulumlarının sayısı 48 bin 500’ü aştı ki bu, 2019’da aynı dönemde gözlemlenen toplam 52 binlik kuruluma yakın. Türkiye’de de kullanıcılarının mobil cihazlarında takip yazılımı kullanımında bir önceki yıla göre %49 artış tespit edildi. 2020’nin ilk 10 ayında taciz yazılımı yükleme sayısı, 2019’un aynı dönemine göre %14 daha fazla olarak gerçekleşti. Bu durum, takip yazılımlarının ortadan kalkmadığını açıkça ortaya koyuyor.

Kaspersky’nin Küresel Araştırma ve Analiz Ekibinde (GReAT) güvenlik araştırmacısı olan Félix Aimé, kullanıcıları takip yazılımlarına karşı korumaya yardımcı olmak üzere, fail farkına varmadan akıllı telefonlara ve tabletlere taciz yazılımlarını ve casus yazılımları tespit etmek için yüklenen basit bir araç olan ‘TinyCheck’i geliştirdi. “Bu fikir, izinsiz izleme konusunu bir Fransız kadın hakları örgütüyle tartıştığımız toplantı sırasında aklıma geldi” diyor Aimé. “Grup, ek uygulamalar yükleme veya adli tıp analizine gerek olmadan cihazlarında takip yazılımlarının çalıştığından şüphelenen kişilere yardım etmek istiyor.”

TinyCheck aile içi şiddet mağdurlarını destekliyor

Cihaz kullanımı kolay, açık kaynaklı, yaygın olarak erişilebilen bir platform olan Raspberry Pi’den güç alıyor. Normal Wi-Fi bağlantısı kullanan TinyCheck, bir mobil cihazın giden trafiğini tarıyor ve casus yazılımla ilgili sunucular gibi bilinen kötü amaçlı kaynaklarla olan etkileşimleri tanımlıyor. TinyCheck’in amacı, hizmet sağlayıcılar gibi kâr amacı gütmeyen kuruluşlara, bireyleri ve mahremiyetlerini korumak için aile içi şiddet mağdurlarını desteklemeleri amacıyla yardımcı olmak.

İlginizi Çekebilir:

TikTok, Kadın E-Spor Oyuncuları İçin Bir Destek Etkinliği Başlattığını Duyurdu

Kadınlar, Mobil Oyunlar İçin Daha Çok Harcama Yapmaya Başladı 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz