En İyi Film Müzikleri
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
4 dakika

Bir filmi unutulmaz kılan detaylardan biri de müziğidir. Hatta büyük bir payını oluşturuyor diyebiliriz. Aradan yıllar geçse bile filmiyle özdeşleştirdiğimiz o müziği duyduğumuzda en sevdiğimiz sahneler hafızamızda canlanıyor ve bizi yeniden etkisi altına almayı başarıyor. İşte, bu haberimizde müzikleriyle akıllarda yer eden en iyi filmleri sizler için listeledik. ‘Müzikleriyle akıllarda yer eden filmler’. ‘En iyi film müzikleri’. ‘Müzikleriyle iz bırakan filmler’. ‘Efsane film müzikleri’. ‘Unutulmaz film müzikleri’.

İşte; ‘Müzikleriyle akıllarda yer eden filmler’. ‘En iyi film müzikleri’. ‘Müzikleriyle iz bırakan filmler’. ‘Efsane film müzikleri’. ‘Unutulmaz film müzikleri’. 

Müzikleriyle Akıllarda Yer Eden Filmler 

En İyi Film Müzikleri

‘Müzikleriyle akıllarda yer eden filmler’. ‘En iyi film müzikleri’. ‘Müzikleriyle iz bırakan filmler’. ‘Efsane film müzikleri’. ‘Unutulmaz film müzikleri’ tüm detaylarıyla haberimizde.

En İyi Film Müzikleri 
  • Requiem For a Dream  (Bir Rüya İçin Ağıt) 
  • Once 
  • Up (Yukarı Bak) 
  • Harry Potter 
  • The Godfather (Baba) 
  • Bhomeian Rhapsody 
  • Joker 
  • Pulp Fiction 
  • Amelie 
  • Mission Impossible (Görevimiz Tehlike) 
Requiem For a Dream

Müzikleriyle akıllarda yer eden filmler listemize ilk sırada ‘Requiem for a Dream’ ile başlıyoruz. 2000 yılında kitap uyarlaması olarak sinemadaki yerini alan Requiem ForDream denilince aklımıza ilk olarak o meşhur müziği geliyor. Bir trajediyi izlediğimiz film, uyuşturucu ve televizyon olmak üzere bireylerin bağımlılığını çarpıcı bir dille gözler önüne seriyor. Filmin, Clint Mansell tarafından bestelenen ve adı Lux Aeterna olan müziğini ise yine 2000’li yıllarda haber bültenlerinde çokça duyduk. Aynı zamanda Da Vinci Şifresi ve Yüzüklerin Efendisi gibi filmlerin fragmanlarında da bu müzik kullanıldı fakat en çok da Requiem For a Dream ile özdeşleşmiştir.  

Once 

Once’ filmini ilk kez izlediyseniz bir süre vaktiniz, yalnızca bu filmin Soundtrack’lerini dinlemekle geçebilir. Filmin bütün müziklerini seslendiren Markéta Irglová ve Glen Hansard aynı zamanda başrol oyuncularıdır. Film Dublin’de sokak müzisyenliği yapan biriyle tanışan göçmen bir kızın birlikte albüm çıkarma süreçlerini konu alıyor. Bu albümü oluştururken besteledikleri şarkılar da filmin soundtrack’lerini oluşturuyor. Dolayısıyla bir yandan samimi ve içten bir film izlerken diğer yandan müzikleriyle kulaklarınız bayram edecek.  

Up 

Animasyon türünde olan Up, çocukluklarında tanışıp evlenen Ellie ve Carl’ın hikayesini konu alıyor. Maceracı bir ruha sahip olan Ellie’nin aksine durgun bir karakter olan Carl, Ellie’nin ölümünün ardından onun hep yapmak istediği gezi için yolculuğa çıkar. Fakat bu yolculuk oldukça sıra dışı bir şekilde gerçekleşir. Naif ve samimi içeriğiyle küçük büyük herkesin kalbini kazanan bu filmin müzikleri de en az kendisi kadar sıcacık.  

Harry Potter 

Bir seri film olan Harry Potter’ın Soundtrack’leri, müzik kutularını bile süslemiştir. Bu seri film, üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin hâlâ güncelliğini koruyan kült yapımlar arasında yer alıyor. Filmin listemizde yer verdiğimiz müziği ise Amerikalı en popüler film müziği bestecisi John Williams tarafından bestelendi.  

The Godfather 

‘Godfather’ denilince kulaklarımızda hemen o eşsiz Love Theme adlı jenerik müziğini duymaya başlarız. İtalyan Besteci Nino Rota tarafından bestelenen bu müziği yalnızca Baba filminde değil Yeşilçam filmlerinde bile dinledik. Dolayısıyla özellikle de Türkiye’de yeri bir başkadır. 

Bhomeian Rhapsody 

Dünyaca ünlü Queen grubunun ve özellikle de solisti olan Freddie Mercury’nin hayatını konu alan ‘Bhomeian Rhapsody’de yer alan tüm müzikler bize elbette önce Queen grubunu daha sonra filmi anımsatıyor. Filmde kimi zaman grubun en ünlü şarkılarının nasıl ortaya çıktığını izliyoruz kimi zaman da Freddie Mercury’nin ve grubun doğuşuna tanık oluyoruz.  

Joker 

Müzikleriyle akıllarda yer eden filmler listemize sırada ‘Joker’ ile devam ediyoruz.  Spotify’da da dinleyebileceğiniz film müziklerinin bestecisi ise Hildur Guðnadóttir. Kendisi aynı zamanda mini dizi Chernobyl müziklerinin bestecisi.  

Pulp Fiction 

Unutulmaz film müzikleri listemize unutulmaz bir filmle devam ediyoruz. İlk kez 1927’de Atina’da kaydedilen, egzotik bir halk şarkısı olan ve Tarantino’nun ‘Pulp Fiction’ filmiyle özdeşleşen Misirlou adlı şarkıyı aynı zamanda Taxi filminde de dinledik. Hatta bir dönem magazin programlarından bile aşina olduğumuz bu şarkıyı duyduğumuzda ilk olarak Pulp  Fiction filminin efsane sahneleri hafızamızda canlanıyor.  

Amelie

Müzikleriyle iz bırakan filmler listemizde sırada ‘Amelie’ yer alıyor. Müziklerini Yann Tiersen’in bestelediği bu film hem hikâyesiyle hem de Soundtrack’leri ile unutulmazlarımız arasında. Aynı zamanda bir film için müziğin önemini en iyi anladığımız yapımlardan biri de diyebiliriz. Bununla birlikte Good Bye Lenin olmak üzere daha pek çok filmin müziklerini üretmiş olan Yann Tiersen’e dünya çapında şöhreti getiren de Amelie filmi olmuştur. Film her ne kadar izleyiciye daha çok keyifli öğeleriyle besle de dikkatli bir şekilde izlendiğinde  Amelie karakterinin dramını izliyoruz. Annesi gözlerinin önünde ölen, babasının yalnızca muayene ederken kendisiyle iletişim kurduğu bir ailede büyüyen Amelie’nin hayatı bir dram sunuyor.  

Mission Impossible 

En iyi film müzikleri listemizi son sırada ‘Mission Impossible’ ile bitiriyoruz. Klasikler arasında yer alan film, 1996 yapım olmasına rağmen özellikle de müziğiyle güncelliğini koruyor. 1995’de U2 grubunun kurucusu ve davulcusu Larry Mullen ve yine U2 grubunun bas gitaristi Adam Clayton tarafından üretilen filmin müziği Grammy Ödülü’ne de aday olmuştur.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız. 

İlginizi çekebilir: 

Kıyıda Köşede Kalmış Netflix Dizileri

WhatsApp Sohbet Geçmişi iOS ile Android Arasında Aktarılabilecek

En Popüler Android Uygulamalarının Yüzde 60’ında Güvenlik Açığı Tespit Edildi

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz