Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

En popüler Android uygulamalarında binlerce güvenlik açığı tespit edildi. Yazılım şirketi Synopsys, Android uygulamalarının yüzde 60’ının kullanıcı verileri için tehlikeli olduğunu açıkladı. 

Kullanıcı gizliliği ve verileri son dönemlerde sık sık gündeme gelmeye başladı. Facebook, Yemeksepeti gibi pek çok platformun hack’lenip milyonlarca kullanıcının bilgilerinin sızıdırılmasının ardından, ABD merkezli yazılım şirketi Synopsys de yayınladığı bir raporla, Android uygulamalarında bulunan tehlikeleri gözler önüne serdi

Synopsys’in yayınladığı raporda, en çok indirilen Android uygulamalarının yüzde 60’ında çok sayıda güvenlik açığı tespit edildiği bilgisi paylaşıldı. 3.000’den fazla popüler Android uygulamasının bulunduğu raporda, kullanıcıların veri ve bilgilerinin ciddi tehditlerle karşı karşıya kaldığı aktarıldı. 

Veri ve kullanıcı gizliliği adına tehlike yaratan Android uygulamalarının, oyunlardan finansal hizmetlere kadar toplamda 18 farklı kategori altında bulunduğu açıklandı. Güvenliği en fazla tehdit eden uygulamaların yüzde 80’inde; oyunlar, bankacılık, sağlık, fitness kategorileri yer alıyor.

Toplamda 3.335 mobil uygulama söz konusu sebeplerle mercek altına alındı. Yapılan araştırmalarda, uygulama başına 39 bilgi güvenliği sorununun olduğu açıklandı. Söz konusu uygulamalarda şimdiye dek 3.137 güvenlik açığı bulundu. Uzmanlar bu açıkların kullanıcı veri ve bilgilerinin sızdırılması için yeterli olduğunun da altını çizdi. 

Android uygulamalarındaki en büyük güvenlik açığı, açık kaynak kodlar

En popüler Android uygulamalarında bulunan güvenlik sorunlarının ana sebebi, açık kaynak kodlar olarak açıklandı. Synopsys, Android ekosistemi için oldukça önemli olan açık kaynak kodların, paradan ve zamandan kar ettirdiği için geliştiriciler tarafından sık sık kullanıldığını dile getirdi. Tespit edilen güvenlik açıklarının yüzde 94’ünün ise, mevcut güncelleme ve yamalar ile çözülebileceği bilgisi paylaşıldı. Küçük gibi görünen diğer sorunların ise daha büyük bir problem olabileceği çünkü mevcut bir yama olmamasının kullanıcı verileri için büyük bir tehlike yarattığı aktarıldı. 

İlginizi Çekebilir:

Yaklaşık 553 Milyon Facebook Kullanıcısının Kişisel Verileri Sızdırıldı! 

Yemeksepeti CEO’su Nevzat Aydın, Yaşanan Siber Saldırı Olayıyla İlgili Sessizliğini Bozdu!

Süveyş Kanalı Krizi, Mars’ın İlk İnsanlı Şehri, Yemeksepeti Hacklendi | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz