Pazar, Ekim 24, 2021
Ana SayfaDijitalSpotify'ın “Hey, Spotify” Sesli Komut Özelliği Kullanıma Sunuluyor

Spotify’ın “Hey, Spotify” Sesli Komut Özelliği Kullanıma Sunuluyor

Spotify’ın daha önce de test ettiği bilinen yeni bir özelliği birtakım kullanıcılar için de hizmete açıldı. Spotify’ın yeni sesli komut özelliği ile “Hey Spotify” dendiğinde uygulama otomatik açılacak, hatta istenen şarkı ya da podcast başlayacak. 

Spotify’ın ilk olarak 2019 yılında görülen sesli komut özelliği, daha sonra 2020’nin Mart ayında da ortaya çıkmıştı.  Kısıtlı bir kullanıcının deneyimleyebildiği yeni özellik şimdi ise daha geniş bir kitleye sunuldu. Yeni özellik tıpkı iOS’ta “Hey, Siri” ya da Android’de “Hey, Google” komutu gibi çalışacak. 

Spotify’ın yeni özelliği sayesinde kullanıcılar cihazlarına dokunmadan uygulamayı açabilecek. Sesli komut özelliği sadece uygulamayı açamayacak aynı zamanda, istenilen şarkı ya da podcast de çalınmaya başlanacak. Halihazırda platformda sesli kontrol özelliği bulunsa da uygulamayı çalıştıracak bir sesli komut özelliği yoktu. Yeni özellik ile birlikte Spotify “Hey, Spotify” dendiğinde bu işlem artık gerçekleşecek.

“Hey, Spotify” sesli komut komut özelliği aktif edilirse kullanılacak

Sesli komut özelliğinin daha geniş bir kullanıcı kitlesi için aktif edilmiş olduğunu duyuran Spotify, bazı önemli açıklamalarda da bulundu. Kullanıcı veri ve gizliliği sorunlarını gündeme getiren bir özellik olması sebebiyle şirket “Hey, Spotify” sesli komut özelliğine izin verilmesi gerektiğini aktarıyor. Bu bağlamda sürekli dinlenmekten rahatsız olacak kişiler özelliği aktif etmezse veri ve bilgi gizliliği konusunda akıllarına gelen sorulardan da bu şekilde uzak durabilir. 

Sesli komut özelliğini aktif eden ancak veri ve bilgi gizliliği konusunda şüphe duyan kişiler için ise Spotify, biraz da olsa içimizi rahatlatacak açıklamalarda bulundu. Spotify geliştiricileri, uygulamanın “Hey, Spotify” ve daha sonraki komutları kaydettiğini dile getirdi. Bunun dışında dileyen kişilerin, sesli veri kullanımına ilişkin bilgileri gizlilik politikasında rahatlıkla bulabileceği aktarılıyor. 

“Hey, Spotify” komutuyla Spotify’ın otomatik olarak açılmasını sağlayan yeni özellik, halihazırda test aşamasına devam ediyor. Kullanıcıların cihazlarına dokunmadan uygulamayı açabileceği bu yeni özelliğin tüm kullanıcılar için ne zaman yayınlayacağı ise henüz açıklanmadı. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

İlginizi Çekebilir:

Spotify, ‘Spotify HiFi’ İsimli Yeni Premium Abonelik Özelliğini Duyurdu

Spotify, Premium Abone Sayısını 155 Milyona; Aylık Aktif Kullanıcı Sayısını ise 345 Milyona Yükseltti

Süveyş Kanalı Krizi, Mars’ın İlk İnsanlı Şehri, Yemeksepeti Hacklendi | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR