Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

NASA, uzay görevlerinde kullandığı 48 aktif personel sayısını artırmak istiyor. Bu yüzden NASA yeni astronot arayışında. 

Uzay yarışında liderden biri olan Amerikalı NASA yeni astronot arayışında. 2024 yılında Ay’a tekrardan insanlı görev gerçekleştirmek isteyen NASA, 10 yıl içerisinde de kızıl gezegen Mars’a insanlı uzay görevi gerçekleştirmek istiyor. Yapmayı hedeflediği yeni uzay görevleri için kadrosunu genişletmek isteyen NASA, 48 kişilik aktif astronot personeline ek olarak yeni astronotlar için iş ilanı açtı. NASA Yöneticilerinden olan Jim Bridenstine, farklı astronot birimlerinde görevlendirecek yetenekli kadın ve erkeklere ihtiyaçları olduğunu söyledi.  

Astronot ilanına başvuru yapabilmek için çeşitli şartlar koyan NASA’nın ilk şartı başvuruda bulunacak kişilerin Amerika vatandaşı olmaları. Bu temel şartın yanı sıra mühendislik, biyoloji, bilgisayar ya da matematik gibi alanlarda yüksek lisans derecesine sahip olmak gerekli. Tabii ki yüksek lisansın hangi kurum tarafından verildiğinin de bir önemi var. Sayılan bölümlerde alınan eğitimlerin dışında Osteopatik tıp doktoru olanlar da başvuru gerçekleştirebilecek. 

nasa astronot

Ama tabii ki NASA’nın tek şartı diploma değil. Başvuru yapmak için ulusal çapta tanınmış bir test pilotu programını tamamlamış olmak gerekli. İlgili alanda iki yıl deneyime ya da jet uçaklarında en az bin saatlik uçuş tecrübesine ihtiyaç var.  

NASA 1960’lı yıllardan bu yana astronot adayı olarak 350 kişiyi eğitime aldı. Uluslar Arası Uzay İstasyonu’ndaki 20. Yılını kutlayan NASA, yeni alacakları astronotlara “Artemis Jenerasyonu” diyor. NASA’nın açmış olduğu iş başvurusuna mart ve 31 mart tarihleri arasında gerçekleşecek. Ek olarak NASA 2021 yılında da tekrardan astronot için iş ilanı verecek.  

Türk bilim insanı Betül Kaçar, NASA’nın araştırma projesine dahil oldu

NASA, Ay’da kullanılacak uzay aracı için şirketlerden destek istedi