Orion Uzay Aracı

Lockhead Martin’ tarafından NASA için geliştirilen ‘Orion’ uzay aracı, ‘Artemis I’ görevi kapsamında bu yıl Ay’a gerçekleştirilecek test uçuşu için hazır hale getirildi. Montajı tamamlanan aracın, NASA’ya transfer edildiği ifade edildi. 

Havacılık şirketi ‘Lockhead Martin’ tarafından NASA için geliştirilen ‘Orion’ uzay aracı, insanlığın Ay’a dönüşüne tekabül eden ‘Artemis I’ görevi kapsamında Ay’a gerçekleştirilecek test uçuşuna hazır hale getirildi. ‘Orion’un montajını tamamlayan şirket, gerekli testlerin yapıldığını ve uzay aracının, bu yılın sonlarında hayata geçirilmesi beklenen ‘Artemis I’ görevi öncesinde ‘NASA’ya transfer edildiğini açıkladı. Geriye yalnızca; itici yakıtların yüklenmesi, fırlatma durdurma sistemlerinin entegre edilmesi ve aracın ‘SLS’ roketi üzerine monte edilmesini içeren son bir hazırlık süreci kaldığı belirtildi.  

Diğer yandan; ‘Artemis I’ görevinin, mürettebatsız bir uçuş olduğu da biliniyordu. ‘Orion’un, Ay’a yapılacak ilk insanlı uçuş ‘Artemis II’den önce kendi sistemleri, ‘SLS’ roketi sistemi ve kara ekiplerinin sistemlerini doğrulamaya yardımcı olmak için Ay’ın yörüngesinde döneceği ifade edilmişti. İnsanlığın tekrar Ay yüzeyine ayak basmasının ise ‘Artemis III’ görevinde mümkün olacağı dile getirilmişti.  

‘Artemis I’ görevi, güncel koşullar nedeniyle belirlenen tarihten ileri bir tarihe ertelenebilir 

Artemis I Görevi

Bununla birlikte; yaşanan gelişme, oldukça heyecan verici olsa da hala ‘Artemis I’ görevi ve görevin akıbeti ile ilgili birçok soru işareti bulunuyor. Kongre tarafından göreve ayrılan son bütçenin, 2024 yılında gerçekleştirilecek Ay’a iniş için gereken fonun çok daha altında olduğu biliniyor. Ayrıca yeni gelen Joe Biden yönetiminin de güncel olarak pandemi önlemleri ve ekonomik iyileştirmelerin gündemde olması nedeniyle, ‘Artemis’ görevine öncelik vermeyeceği tahmin ediliyor. Bu nedenle; ‘Artemis I’ görevinin, kısa bir süre içerisinde belirlenen tarihten ileri bir tarihe ertelenmesi bekleniyor. Bu da ‘Orion’ uzay aracının, bir süre daha kullanılamayacağı anlamına geliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

NASA, Uzay İklimi ile İlgili İki Operasyonel Görevi Onayladı 

NASA Astronotları, SpaceX Tarafından Gerçekleştirilen İkinci Mürettebatlı Uçuş Kapsamında Yörüngeye ‘Baby Yoda’ Taşıdı

NASA, SpaceX ‘Crew Dragon’ Kapsülü ve ‘Falcon 9’ Roketi Resmi Olarak Onayladı 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz