amd-enerji-teknosafari

AMD, yüksek performanslı işlemcilerinde enerji verimliliğini 30 kat artırmayı hedefliyor. Şirket, yapay zeka yardımı ile işlemcilerin enerji verimliliğini 2025’e kadar 30 kat artıracağını açıkladı.

AMD, herkes ile paylaştığı Kurumsal Sorumluluk Raporu ile 2025 – 2030 dönemi için hedeflerini paylaştı. Bu yılki raporda dijital etki, çevresel yönetim, tedarik zinciri sorumluluğu ve çeşitlilik olmak üzere dört temel çevresel, sosyal ve yönetimsel odak alanı yer alıyor.

Advanced Micro Devices yani kısaca AMD, geçtiğimiz yıl üniversitelere ve kurumlara COVID-19 araştırmalarını hızlandırmak için bilgi işlem desteği sağlamıştı. Ayrıca şirket, yakın zamanda Singapur’da öğrenci ve öğretmenlerin dijital okuryazarlık becerilerini geliştirmeleri için yeni bir öğrenme laboratuvarı açtı.

Mikroçip üreticisi şirket, 25×20 Enerji Verimliliği Girişimi ile, mobil cihaz işlemcilerinde watt başına performansta 31,7 kat artış sağladı. AMD ayrıca ileriye dönük dijital etki konusundaki kararlılığını göstermek için 2025’e kadar Yapay Zeka (AI) eğitimi ve Yüksek Performanslı Bilgi İşlem (HPC) uygulamalarında AMD EPYC işlemcileri ve AMD Instinct hızlandırıcılarının enerji verimliliğinini 30 kat artırmayı hedefliyor.

amd-enerji-tasarrufu-teknosfari

Hızlandırılmış bilgi işlem düğümleri, bilimsel araştırmalar ve büyük ölçekli süper bilgisayar simülasyonları için kullanılan dünyadaki en güçlü ve gelişmiş bilgi işlem sistemleridir. Bilim adamları tarafından malzeme bilimleri, iklim tahminleri, genomik, ilaç keşfi ve alternatif enerji dahil olmak üzere birçok alanda atılımlar gerçekleştirmek için kullanılan bilgi işlem kabiliyetini sağlar. 30 kat enerji tasarrufu hedefi, 2025’te milyarlarca kilovat saat elektrik tasarrufu sağlayacağı gibi bu sistemlerin tek bir hesaplamayı tamamlaması için gereken gücü beş yılda yüzde 97 azaltmış olacak.

AMD Başkan Yardımcısı ve CTO’su Mark Papermaster, “İşlemci enerji verimliliğinde kazanımlar elde etmek, AMD için uzun vadeli bir tasarım önceliğidir. Artık Yapay Zeka eğitimine ve yüksek performanslı bilgi işlem dağıtımlarına uygulandığında yüksek performanslı işlemcilerimizi ve hızlandırıcılarımızı kullanarak modern bilgi işlem düğümleri için yeni bir hedef belirliyoruz. Bu çok önemli segmentlere ve önde gelen şirketlerin çevre yönetimini geliştirmelerine yönelik değerlere odaklanan AMD’nin 30 kat hedefi, önceki beş yıllık süreye kıyasla bu alanlarda endüstrinin enerji verimliliği performansını yüzde 150 aşıyor” şeklinde açıklamalarda bulundu.

İlginizi Çekebilir:

AMD Radeon Software Adrenalin 21.9.2 Sürücüsü Yayınlandı: World War Z: Aftermath ve New World Desteği

AMD FRS Teknolojisini Duyurdu: Oyunlar Artık Yüksek Kalite ve Çözünürlükte!

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz