Yeni iPhone Parmak İzi Okuyucu

Apple’ın bu yılın sonbahar aylarında görücüye çıkarması beklenen yeni nesil ‘iPhone’ serisinin, ekran altı parmak izi okuyucu ile geleceği iddia edildi. Şirketin; söz konusu hamleyi, pandemi döneminde işlevsiz hale gelen ‘FaceID’ yüz tanıma teknolojisine bir alternatif yaratmak adına yapacağı dile getirildi. 

ABD’li teknoloji devi Apple, 2020 yılının sonlarında gerçekleştirdiği ‘Hi Speed’ etkinliğinde ‘iPhone 12’ serisini görücüye çıkardı. Seri, pandemi dönemindeki yaygın beklentinin aksine herhangi bir parmak izi sensörü ile gelmedi. ‘FaceID’ yüz tanıma teknolojisinin, COVID-19 salgını nedeniyle yüz maskesi kullanımına başlanmış olmasına bağlı olarak işlevsiz bir hale geldiği de biliniyordu. Kullanıcıları maskeliyken tanımayan teknoloji, kilit ekranında sürekli şifre girilmesini gerektiriyordu. Bu da daha fazla telefonla temas anlamına geldiği için pandemi döneminde, ‘iPhone 12’yle ilgili yaygın bir beklenti yaratmıştı. Cihazın ‘OLED’ ekrana sahip olması ve yeni nesil ‘iPad’lerde güç butonuna entegre parmak izi sensörü bulunması da bu beklentileri artırmıştı.  

Bloomberg’den Mark Gurman’ın haberine göre ise Apple’ın bu yılın sonbahar aylarında görücüye çıkarması beklenen yeni nesil ‘iPhone’ serisi, ekran altı parmak izi okuyucu ile gelecek. Şirket; söz konusu hamleyi, pandemi döneminde işlevsiz hale gelen ‘FaceID’ye bir alternatif yaratmak adına yapacak. Ekran altı parmak izi okuyucu, tamamen ‘FaceID’nin yerini almayacak. ABD’li teknoloji devi, yeni seriye parmak izi okuyucu yerleştirerek ‘FaceID’nin çalışmadığı ya da işlevsiz hale geldiği durumlarda yüz tanıma teknolojisine bir alternatif sunmayı hedefleyecek.  

Apple, parmak izi sensörü teknolojisini ilk uygulamaya koyan şirketlerden biriydi 

Apple Parmak İzi Sensörü

Diğer yandan; Apple, parmak izi sensörü teknolojisini ilk uygulamaya koyan şirketlerden biriydi. 2013 yılında kullanıcı beğenisine sunulan ‘iPhone 5S’, parmak izi okuyucu ile gelmişti. Bununla birlikte şirket, yine söz konusu teknolojiyi cihazlardan kaldıran ilk şirketlerden biri olmuştu. 2017’de tanıtılan ‘iPhone X’ ile birlikte; parmak izi okuyucular, tamamen ‘iPhone’lardan kaldırılmıştı. ‘FaceID’ üzerindeki vurguyu artıran şirket, ekran altı parmak izi okuyuculara ise hiçbir zaman geçiş yapmamıştı. ‘iPhone 12’ serisinin de pandemi senesinde bu tip bir teknolojiyle gelmemesi, birçok kullanıcıda hayal kırıklığı yaratmıştı. 

Gurman ayrıca, şirketin katlanabilir bir ‘iPhone’ modeli üzerinde çalıştığına da işaret etti. Şirketin henüz söz konusu teknolojiyle ilgili somut bir planı olmadığını belirten Gurman, katlanabilir ‘iPhone’ların kullanıma sunulmasının yıllar alabileceğini dile getirdi. Şirketin, katlanabilen bir ‘iPhone’u hiçbir zaman piyasaya sürmeyebileceğinin de altı çizildi.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll’ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İlk iPhone, 14 Sene Önce Bugün Tanıtıldı 

‘iPhone 13’ Serisi, Samsung Tarafından Üretilen Bir Ekran ile Gelebilir 

iPhone 12 Mini Detaylı İnceleme – Kamera ve PUBG Performansı Nasıl? 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz