Netflix Sesli Oynatma Özelliği
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Dijital yayın devi Netflix, bünyesine içerikleri yalnızca sesli oynatma özelliği ekliyor. Özelliğin, güncel olarak platformun Android uygulamasında kullanıma sunulduğu ifade ediliyor. Söz konusu yenilik sayesinde kullanıcıların, içeriklerde ‘podcast’ yayınlarına benzer bir deneyim yaşayabileceği ve internet kullanımında veri tasarrufu yapabileceği belirtiliyor. 

Dijital yayın devi Netflix, bünyesine içerikleri yalnızca sesli oynatma özelliği eklemeye hazırlanıyor. Özelliğin, ilk olarak platformun Android uygulamasında kullanıma sunulmaya başlandığı ifade ediliyor. Söz konusu yenilik sayesinde kullanıcıların, ‘podcast’ yayınlarına benzer bir içerik deneyimi yaşayabileceği ve internet kullanımında veri tasarrufu yapabileceği belirtiliyor. Aktarılan detaylara göre; özelliğin aktif hale getirildiği kullanıcılarda, tam ekran oynatma penceresinin üst kısmında bir video kapatma butonu yer alıyor. Bu butona tıklanması durumunda, içerik siyah ekrana düşüyor ve yalnızca içeriğin sesi oynatılıyor.  

Kullanıcılar ayrıca, uygulama ayarları içerisinden de ‘Yalnızca Ses (Audio Only)’ seçeneğine tıklayarak yalnızca sesli oynatma modunu kontrol edebiliyor. Bu sekmeye tıklayan kullanıcılar; ‘Her zaman açık’, ‘Kulaklık ve harici hoparlör’ ve ‘Kapalı’ seçeneklerinden birini tercih edebiliyor. ‘Yalnızca Ses (Audio Only)’ modunu aktif hale getirmek, internet kullanımında veri tasarrufu sağlıyor ve kullanıcılara, başka bir işle uğraşırken içerikleri dinleme imkanı tanıyor. Özelliğin; belgeseller, stand-up gösterileri ve ses odaklı içerikler için oldukça işlevsel olabileceği tahmin ediliyor. Fakat kullanıcıların, anlatıyı daha çok görsel materyaller üzerinden aktaran dizi içeriklerinde özelliği çok fazla tercih etmeyecekleri düşünülüyor. 

Netflix ‘Yalnızca Ses Oynatma’ özelliği, henüz küresel çapta yaygın kullanıma açılmadı

Netflix Yalnızca Ses Oynatma

Diğer yandan; dijital yayın devi, halihazırda kendi ‘podcast’ yayınlarını dinleyici beğenisine sunuyor. Ancak söz konusu yayınlara; yalnızca ‘Apple Podcasts’, ‘Spotify’ ve diğer sesli içerik platformları üzerinden erişilebiliyor. Netflix ‘Yalnızca Ses (Audio-Only) Oynatma’ özelliği ise güncel olarak, platformun Android uygulamasında sınırlı bir kullanıcı kitlesi için hizmete sunuluyor. Özelliğin, küresel çapta yaygın kullanıma açılmasının ise biraz daha vakit alabileceği tahmin ediliyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Netflix, Video-Oyunu Karakteri ‘Kirpi Sonic’ İçin Yeni Bir Animasyon Dizisi Hazırlıyor 

Netflix, George Clooney’li The Midnight Sky’ın Yeni Fragmanını Yayınladı

Netflix Türkiye’nin 2020 Yılında En Çok İzlenen Yapımları, Drama ve Komedi Türündeki İçerikler Oldu! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz