Salı, Haziran 22, 2021
Ana SayfaDijitalFacebook, ‘TLDR’ İsimli Yapay Zeka Asistanı ile Uzun İçerikleri Özetleyerek Maddeler Halinde Kullanıcılara Sunacak 

Facebook, ‘TLDR’ İsimli Yapay Zeka Asistanı ile Uzun İçerikleri Özetleyerek Maddeler Halinde Kullanıcılara Sunacak 

Facebook, uzun içerikleri özetleyerek maddeler halinde kullanıcılara sunacak olan ‘TLDR’ isimli yapay zeka asistanı geliştirdiğini duyurdu. Sosyal medya devinin yıl sonu toplantısında duyurulan projenin, özellikle uzun içerikleri okumaya üşenen kullanıcılar için oldukça işlevsel olabileceği tahmin edildi.  

Facebook, kısa bir süre önce gerçekleştirdiği yıl sonu toplantısında ‘TLDR’ isimli bir yapay zeka asistanı geliştirdiğini duyurdu. Kullanıcıların çoğunlukla uzun metinleri okumaktan kaçındığını gözlemlediklerine işaret eden şirket, yapay zeka asistanının özellikle uzun içerikleri okumaya üşenen kullanıcılar için oldukça işlevsel olabileceğini belirtti. Asistanın, okunması uzun süre alan metinleri özetleyerek maddeler halinde kullanıcılara sunacağı dile getirildi. Bununla birlikte; yapay zeka asistanının, metinleri sesli bir şekilde okuma özelliğine de sahip olacağı ifade edildi. Kullanıcıların ayrıca, ‘TLDR’ üzerinden gönderilere sesli bir şekilde yanıt verebileceği belirtildi.  

Bunun yanında; sosyal medya devi, söz konusu yapay zeka asistanını hala geliştirme aşamasında olduğunun da altını çizdi. Yeni nesil teknolojilere yatırım yapmaya devam eden şirket, Facebook’un sürekli kendini geliştirdiğini de sözlerine ekledi. ‘TLDR’ isimli yapay zeka asistanının ne zaman kullanıcı beğenisine sunulacağı ise henüz net olarak bilinmiyor.  

Facebook, düşünceleri eyleme döken bir sensör üzerinde de çalışıyor

Facebook Düşünceleri Eyleme Döken Sensör

Diğer yandan; Facebook, yıl sonu toplantısında düşünceleri eyleme döken bir sensör üzerinde çalıştıklarını da duyurdu. Sensörün, beyinden gelen sinyalleri fiziksel harekete dönüştüreceği belirtildi. Sosyal medya devi yöneticilerinden Mike Schroepfer, söz konusu sensörün uzun vadede farklı amaçlar için de kullanılabileceğini dile getirdi. Bu amaçlar arasında; oyun geliştirme, sanal bir nesneyi kontrol etme veya sanal bir karakteri yönetme gibi işlevlerin de olabileceği ifade edildi. Şirket, 2019 yılında ‘CTRL Labs’ isimli bir şirketi satın almıştı. ‘CTRL Labs’ın da düşünce gücü üzerine faaliyet gösterdiği biliniyordu.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Facebook, TikTok Benzeri Uygulaması Collab’ı Hizmete Açtı

ABD Federal Ticaret Komisyonu, Facebook Çatısı Altındaki Platformların Dağıtılması İçin Dava Açtı 

Facebook, Kripto Para Projesi ‘Libra’nın Adını ‘Diem’ Olarak Değiştirdi 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR