New York, 2035 yılına kadar eyalette tüm gazla çalışan araçların satışını yasaklamayı hedefliyor. Eyaletin çevre koruma yasasını değiştiren bir yasa tasarısı eyalet Senatosu ve Meclisi tarafından kabul edildi ve geçen hafta Vali Kathy Hochul tarafından imzalandı.

New York eyaleti 2035 yılına kadar gazla çalışan araçların satışını yasaklayacak yeni bir yasaya imza attı. Yeni yasaya göre, 2035 yılına kadar eyalet içi yeni binek otomobil ve kamyon satışlarının %100’ü sıfır emisyona sahip olacak. Bu, devlet kurumlarının tüm topluluklarda sıfır emisyonlu araçlar için ekonomik güç seçenekleri geliştirmeye, sürdürülebilir ulaşımı ve desteği iyileştirmeye çalışacağı anlamına geliyor. Muhtemelen bu bisiklet yolculukları ve yaya seçenekler olacak. 

Çeşitli ajanslar, 2023 yılına kadar sıfır emisyonlu bir araç pazarı geliştirme stratejisi oluşturmak için çalışacak, böylece eyalette daha fazla sıfır emisyonlu otomobil bulunmasını sağlayacak.

Kaliforniya’da da benzer bir adım atılmıştı

Geçen yıl, California Valisi Gavin Newsom , 2035’ten itibaren yeni gazla çalışan binek otomobil ve kamyonların satışını da yasaklayan benzer bir yasayı imzaladı.

Valilikten yapılan açıklamada, bu hedefe ulaşılması halinde devletin sera gazı emisyonlarında %35’ten fazla bir azalma yaşanacağını belirtti. Ayrıca bu son tarihe ulaşılmasına yardımcı olacak düzenlemelerin de geliştirilmesi hedefleniyor.

Söz konusu yasa ayrıca, Kaliforniya’daki orta ve ağır hizmet araçlarının 2045’e kadar “mümkün olan yerlerde” sıfır emisyonlu olma hedefini de belirliyor. New York da 2045 yılına kadar bu kritere ulaşmayı umuyor.

Associated Press’e göre, ülkedeki tüm yeni araç satışlarının %10’undan fazlasını oluşturan Kaliforniya’da, satılabilecek gazla çalışan araç sayısını düzenleyen kurallar halihazırda zaten var. Hükümet geçen yıllarda da o zamanki Başkan Donald Trump  ile yakıt emisyonları konusunda  defalarca çatışmıştı. 

California’nın yanı sıra Massachusetts de benzer bir yasa üzerinde çalışmaya başladı. Ayrıca Washington milletvekilleri 2030 yılına kadar gazla çalışan arabaların satışını yasaklayan bir yasa çıkarmaya çalıştı, ancak sonunda Vali Jay Inslee tarafından veto edildi.

İlginizi Çekebilir:

Bosch Şarj Adaptörüne Son Veren Dünyanın İlk Elektrikli Araç Şarj Kablosunu Tanıttı

Opel 2024’e Dek Tüm Modellerinin Elektrikli Versiyonunu Üretecek

Şık, sessiz ve minimalist: Logitech Pebble M350 ve Logitech K380 inceleme:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz