WWW Kaynak Kodları NFT

‘World Wide Web (www)’in kaynak kodları, yaratıcısı Tim Berners-Lee tarafından açık artırmada NFT olarak satılacak. 32 yıl önce yazılan ve binlerce dizeden oluşan kodların satışında açık artırma oturumuna, Sotheby’s ev sahipliği yapacak. Satışı yapılan arşiv içerisinde, kodun yazılma anını gösteren 30 dakikalık bir animasyon ve Tim Berners-Lee’nin yazdığı bir mektup da yer alacak.  

‘World Wide Web (www)’in kaynak kodları, yaratıcısı Tim Berners-Lee tarafından açık artırmada NFT olarak satışa çıkarılıyor. 32 yıl önce yazılan ve 9 bin 555 satırdan oluşan kodların satışında açık artırma oturumuna, Sotheby’s’ın ev sahipliği yapacağı belirtiliyor. Zaman damgalı arşiv içerisinde, kodun yazılma anlarını gösteren 30 dakikalık bir animasyon ve Tim Berners-Lee’nin yazdığı bir mektubun da yer alacağı dile getiriliyor. Söz konusu NFT’nin, 23 Haziran’da açık artırmaya çıkarılacağı ifade ediliyor. ‘Bu Her Şeyi Değiştirdi’ adıyla satışa çıkacak olan eser için çevrimiçi ortamda yapılacak olan açık artırma oturumunun, 30 Haziran’da kapanacağının da altı çiziliyor.  

Diğer yandan; İngiliz bilgisayar bilimci Tim Berners-Lee’nin, söz konusu kodları 1989 yılında internet ağını oluşturmak için yazdığı biliniyor. ‘World Wide Web’in mucidi olan Berners-Lee’nin, internetin bugünkü haline gelmesine yönelik bir temel atmış olduğu dile getiriliyor.  

‘World Wide Web (www)’i oluşturan kaynak kodlarının NFT satışını, Sotheby’s üstleniyor

WWW NFT

Bununla birlikte; ‘World Wide Web (www)’i oluşturan kaynak kodlarının satışlarını, kısa bir süre önce NFT satışı yapmaya başlayan Sotheby’s üstleniyor. Şirket, açık artırmaya çıkarılan eseri “Kullanıcıların dosyaları, bilgisayarlar ağında linklerle yönetebileceği ilk tarayıcının kodları” şeklinde tanımlıyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Tayland, Bazı Kripto Para Birimleri ve NFT’leri Yasakladı! 

Edward Snowden’ın NFT Sanat Eseri, 5.5 Milyon Dolara Satıldı 

Robot Sophia, Kendi Yarattığı Dijital Sanat Eserini NFT Olarak Yaklaşık 700 Bin Dolara Sattı 

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz