Cumartesi, Eylül 25, 2021
Ana SayfaHaberNike Karbondan, Doğada Biyolojik Olarak Yüzde Yüz Parçalanabilir Spor Ayakkabı Yapacak

Nike Karbondan, Doğada Biyolojik Olarak Yüzde Yüz Parçalanabilir Spor Ayakkabı Yapacak

Nike, ‘sera gazından’ doğada biyolojik olarak yüzde yüzde parçalanabilen ayakkabı üretecek. Nike karbonu, plastik ve deriye dönüştüren biyoteknoloji firması Newligth’ın ürettiği ‘AirCarbon’ isimli malzemeyi kullanacak. 

Nike’ın spor ayakkabılarında kullanacağı ‘AirCarbon’ isimli malzeme, karbonu plastik ve deriye dönüştürebilen bir biyoteknoloji firması Newlight üretiyor.

Spor giyim şirketi Nike, doğada biyolojik olarak yüzde yüz parçalanabilir spor ayakkabı üretmeye başlayacağını açıkladı. Karbonu, AirCarbon isimli bir malzemeye dönüştüren biyoteknoloji firması Newlight ile iş birliği yapan Nike, dünyanın en büyük problemlerinden biri olan “karbon ayak izlerini” azaltmaya çalışıyor. 

Spor giyim üreticisi Nike, dünya için en tehlikeli şeylerin başında gelen iklim değişikliğinin önüne geçebilmek adına daha önce dönüştürülebilirliği benimseyerek çöpten ayakkabı yapmıştı. Şirket bugünse bir adım daha öteye gittiğini açıkladı.

Nike’ın karbon ayak izinin yüzde 70’ini malzemeler oluşturuyor

Yeni duyuru, Nike ile Newlight’ı ortaklığıyla geldi. Newlight, karbon nötrden daha fazlası olan tescilli bir AirCarbon malzeme üretiyor. Nike’ın Sürdürülebilirlik Baş Sorumlusu Noel Kinder bir basın açıklamasında, “AirCarbon, gezegen üzerindeki etkimizi daha da azaltmak için bir fırsat sunuyor. Malzemeler Nike’ın toplam karbon ayak izinin yüzde 70’ini oluşturuyor ve bu alandaki çabalarımızı hızlandırıyor ve yeni fırsatlar keşfediyoruz çünkü iklim değişikliğine karşı yarışta çözümler için sabırsızlanıyoruz, birlikte çalışmalı ve yaratmalıyız.” dedi. 

Newlight, AirCarbon’unu üretmek için okyanuslardan oksijen ve karbon yiyen mikroorganizmaları çıkararak vücutlarının içinde PHB olarak da bilinen polihidroksibütirata dönüştürüyor. 10 yıl boyunca çalışmalarını sürdüren şirket, PHB’yi beyaz bir toz halinde nasıl kurutacağını keşfetti ve bu daha sonra eritilerek tabakalar, lifler ve hatta katı şekiller gibi çeşitli faydalı biçimler elde etti. Şu ana kadar şirket, AirCarbon’u en çok atık içeren iki endüstride uygulayabilen iki perakende markasına sahip. Bunlardan biri olan Covalent, cüzdan, el çantası, güneş gözlüğü ve teknoloji aksesuarları üretmek için Newlight’ın AirCarbon’unu kullanırken, diğer perakendeci Restore, AirCarbon çatal bıçak takımı ve pipet üretmektedir.

Kurumsal sera emisyonlarını sınırlamak anahtar

Elbette, Newlight dünyayı bir yılda kurtarmayı beklemiyor. Ancak yukarıdan aşağıya daha fazla iklim bilincine sahip uygulamaları yaygınlaştırmanın iddialı bir yöntemidir. Newlight CEO’su Mark Herrema, “Misyonumuz ölçekte değişim ve bunu başarmaya yardımcı olmak için dünyada Nike’dan daha iyi birkaç ortak var.  AirCarbon’on Nike’ın ürünlerini karbondan arındırmasına ve iddialı karbon azaltma hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmekten heyecan duyuyoruz.” dedi.

Bir BBC raporuna göre, giyim ve aksesuar endüstrileri akıl almaz miktarda sera gazı üretiyor ve moda endüstrisi tek başına küresel karbon emisyonlarının yaklaşık %10’unu ve atık suyun yaklaşık %20’sini temsil ediyor .

İlginizi Çekebilir:

Nike, Yeni Reklam Filmi İçin 4 Bin Farklı Aksiyon Sekansı Taradı 

adidas, Sporcu Verilerine Dayalı ve 3D Teknolojisiyle Geliştirdiği 4DFWD Ayakkabısını Tanıttı

Poco X3 Pro PUBG , Asphalt 9, Mortal Kombat, UFC, Ark Survival Evolved ile oyun testi:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR