Okuma Süresi
1 dakika

Nvidia, Arm’ı Eylül 2020’den bu yana satın almak istiyordu, anlaşma rafa kalktı

Nvidia, Arm satın almaktan vazgeçtiğini açıkladı. Dünyanın en önemli grafik işlemci (GPU) şirketi olan Nvidia, akıllı telefonlar ve IoT cihazları için işlemci tasarlayan Arm’ı bünyesine katmak için Eylül 2020’den bu yana çabalıyordu. Konuya ilişkin Nvidia’nın yaptığı açıklamaya göre, anlaşmanın rafa kalkmasında mevzuat tarafında karşılaşılan zorlukların öne çıktığı ifade edildi. Zira, ABD Federal Ticaret Komisyonu ve AB’nin rekabet düzenleyici kurumları satın alma işlemini sıkı şekilde inceleyeceklerini bildirmiş ve rekabete aykırı bulunması halinde birleşmeyi engelleyecekleri sinyalini vermişti.

Arm CEO’su istifa etti

Eylül 2020’de 40 milyar dolarlık satın alma sözleşmesi rafa kalkınca Arm CEO’su Simon Segars istifa ettiğini bildirdi. Segars’ın yerine Renee Haas atandı. Haas, Arm’da Fikrî Mülkiyetten Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak çalışıyordu. Bununla birlikte, Haas’ın Nvidia’dan transfer edildiğini not edelim. Öte yandan, iki şirketin satın alma sözleşmesini Mart 2022’de sonuçlandırması bekleniyordu.

Arm halka açılacak, Nvidia tazminat olarak 1,25 milyar dolar ödeyecek

Anlaşma rafa kalkınca Arm tarafında başka bir gelişme gündeme geldi. Buna göre, Arm halka açılmaya karar verdi ve  Mart 2023’e kadar bu konuda adım atacak.   Nvidia Kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, işlemin iptal edilmesine dair şu değerlendirmeyi yaptı: “Arm’ın parlak bir geleceği var  ve biz de Arm’ı desteklemeye devam edeceğiz.” Anlaşmayla ilgili son bir not: Anlaşmayı fesheden Nvidia, anlaşma tazminatı olarak Arm’a 1,25 milyar dolar ödeyecek.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz