Elon Musk Twitter Kripto Para Dolandırıcılığı

Görünür adını ‘Elon Musk’ olarak değiştiren ve hack’lenen onaylı bir Twitter hesa, 2020 ABD Başkanlık Seçimleri üzerinden kripto para dolandırıcılığı yaptı. Hesabın; söz konusu dolandırıcılık faaliyetinden 32 bin dolar değerinde ‘bitcoin’, 6 bin dolar değerinde de ‘ethereum’ elde ettiği ifade edildi.  

Görünür adını ‘Elon Musk’ olarak değiştiren ve hack’lendiği tespit edilen onaylı bir Twitter hesabı, 2020 ABD Başkanlık Seçimleri üzerinden kripto para dolandırıcılığı yaptı. Aktarılan detaylara göre; onaylı bir Twitter hesabı, kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından ele geçirildi. Hesabın görünür adı, elektrikli otomobil devi Tesla’nın CEO’su Elon Musk’ın adı ile değiştirildi. Kullanıcıların kripto para varlıkları üzerinden dolandırıldıkları dolandırıcılık faaliyeti, ABD Başkanı Donald Trump’ın seçimlere ilişkin bir paylaşımına yapılan yanıt üzerinden gerçekleştirildi.  

Elon Musk Twitter Kripto Para Dolandırıcılığı
*Kaynak: mashable.com

Söz konusu yanıtta, “Şimdiye kadar karar verildi. Yani seçim bitti. Sonuçları kutlamak adına, insanlara para dağıtıyoruz. ‘musk-coins .com’ internet sitesine gidin. İpucu: Boşluğu silin” ifadelerine yer verildi. Paylaşımdaki talimatları uygulayan ve siteyi ziyaret eden kullanıcılar, sahte bir internet sayfası ile karşılaştı. Sayfada; ‘Tesla HQ’daki pazarlama departmanının, kripto hayranları için özel bir hediye etkinliği düzenleme fikri bulduğuna dair bir ibare yer alıyordu. Sayfa ayrıca, kullanıcıları iki ayrı siteye daha yönlendiriyordu. Yönlendirilen sayfalar ise ziyaretçileri, daha büyük getiri vaadiyle ‘bitcoin’ ve ‘ethereum’ göndermeye davet ediyordu.  

Twitter, görünür adını ‘Elon Musk’ olarak değiştiren tüm hesapları kilitleyeceğini açıklamıştı

Twitter Elon Musk
*Kaynak: mashable.com

Dolandırıcılık faaliyetinin ardından; onaylı hesap, adını ‘.’ olarak değiştirdi. Fakat hesabın; yürüttüğü dolandırıcılık faaliyetinden 32 bin dolar değerinde ‘bitcoin’, 6 bin dolar değerinde de ‘ethereum’ elde ettiği ifade edildi. Söz konusu hesabın; daha önce, ‘Business Chicks’ şirketinin ‘Emma Isaacs’ isimli CEO’suna ait olduğu tespit edildi.  

Diğer yandan; Twitter, 2018 yılında görünür adını ‘Elon Musk’ olarak değiştiren tüm hesapları otomatik olarak kilitleyeceğini açıklamıştı. Fakat yapılan dolandırıcılık faaliyeti sırasında, böyle bir gelişme meydana gelmedi. Sosyal medya devi, konuya ilişkin yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Türkiye’nin Elon Musk’ın Starlink Projesini Yakından Takip Ettiği Açıklandı

HBO, Elon Musk’ın Hayatının Anlatılacağı Bir Dizi Çekecek

Tesla, ‘Battery Day’ Etkinliğinde Elon Musk Tarafından Yapılan Sunum Sonrası 50 Milyar Dolar Değer Kaybetti

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz