Muhafız’la gümrüklerdeki usulsüzlüklerin önüne geçilmesi hedefleniyor

Ticaret Bakanlığı, gümrüklerdeki kaçakçılığı önleyebilmek için Muhafız isimli bir yapay zekâ uygulaması geliştirdi. Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı  fonu ile finanse edilen Muhafız ile Ticaret Bakanlığı’nın gümrük gözetim ve kontrol fonksiyonunun artırılması hedefleniyor.

Sistem nasıl çalışıyor?

 Muhafız ile farklı veri kaynaklarından gelen büyük veri hem yığın hem de akan veri olarak işlenerek yapay zekâ algoritmaları ile analiz edilecek, elde edilen yapay zekâ, makine öğrenmesi ve derin öğrenme modelleri, akan veri ile kullanılarak canlı ve gerçek zamanlıya yakın ya da ihtiyaca göre zaman performanslı çözümler sunabilecek. Böylece insan gözüyle ortaya çıkarılamayacak sayı ve karmaşıklıktaki analizler ve risk ilişkileri, projede yapay zekâ teknolojileri ile tespit edilebilecek.

Projede 30’dan fazla kişi görev aldı

TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) liderliğinde, millî ve özgün bulut bilişim, büyük veri ve yapay zekâ uygulamaları kullanılarak geliştirilen Muhafız yazılımı, testlerde yüksek başarı oranı sergiledi. Sistemin proje tesliminden kısa bir süre sonra, bakanlık saha personelinin kullanımına açılması bekleniyor. Proje kapsamında çoğunluğu mühendis olan 30’u aşkın kişi görev alıyor. Proje konsorsiyumunda HAVELSAN ve BYS Grup da yer alıyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz