OnlyFans logo
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika
Bir süredir sosyal medya üzerinden ve farklı mecralardan sürekli şikayetlerin yükseldiği OnlyFans platformuna ilişkin sonunda erişim engeli geldi. OnlyFans’in erişime engellendiğine dair iddialar sosyal medyada dolaşmaya başlarken kısa bir süre içerisinde de platforma resmen erişim engeli getirildiği öğrenildi.
Kullanıcılarının içerik paylaşarak para kazanabildikleri bir platform olan OnlyFans, bir süredir müstehcen içerikleri yüzünden sürekli gündeme geliyordu. Hatta geçtiğimiz gün CİMER’e şikâyet edilen platform hakkında Twitter’da da kapatılmasına yönelik bir kampanya başlatılmıştı. Rahatsızlıkların bu şekilde artması ile birlikte şimdi de siteye dair erişim engeli kararı alındığı gündeme düştü. İşte detaylar!

Sistem Nasıl İşliyor?

Bilindiği gibi içerik oluşturucuların abonelik tabanlı bir platformda içerik paylaşmasını sağlayan bir çevrimiçi hizmet olan OnlyFans, bir süredir gündemden düşmüyor. Genellikle yetişkin içeriği, özel içerik ve farklı ilgi alanlarına dair içerik sunan kişiler arasında popüler olan platform bir yandan da oldukça fazla eleştiri ve şikayete tutuldu. OnlyFans, kullanıcıların içerik oluşturuculara abone olabilmelerini ve onların paylaştığı özel içeriğe erişim sağlamalarını sağlayan bir sistemle çalışıyor. İçerik oluşturucularsa genellikle fotoğraf, video, canlı yayınlar, özel mesajlar gibi çeşitli içerik türlerini paylaşıyor ve aboneler de bu içeriklere erişmek için düzenli bir abonelik ücreti ödüyor. Aslında başlangıçta farklı içerik oluşturucuların kendi hayranlarını ve destekçilerini bulmasını sağlayan bir platform olarak ortaya çıkan OnlyFans, zamanla özellikle yetişkin içeriğin yoğunlaştığı bir platform haline geldi. Bu da hızla çeşitli şikayetlere neden oldu.

Erişim Engeli Geldi

İfade Özgürlüğü Derneği tarafından paylaşılan bilgiler kapsamında OnlyFans’ın erişimine İstanbul 1. Sulh Ceza Hakimliğinin 7 Haziran 2023 tarihli ve 2023/3975 sayılı kararla engel getirildi. Diğer yandan Twitter’da bir kullanıcının CİMER’e sunduğu şikayetle birlikte OnlyFans’ın kapatılması için bir kampanya başlatıldı. Ülkemizde son dönemlerde sık sık gündeme gelen ve genellikle pornografik içerikler için kullanılan OnlyFans, bugün yine büyük bir tartışmaya neden oldu. Avukat Furkan Gurbetoğlu, OnlyFans’ın Türkiye’de kapatılması için CİMER’e başvuru kampanyası başlattı. Elbette bu fikri paylaşanlar kadar paylaşmayanlar da oldu. Ancak yürütülen kampanyaların sonunda OnlyFans’a erişim engeli getirildi.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz