Çin’in Twitter’ı olarak da bilinen sosyal medya platformu Weibo’nun, özelleştirilmek adına Çinli bir şirkete 20 milyar dolarlık bir anlaşmayla satılacağı söyleniyor. Detaylara göre, satın alma gerçekleşirse Weibo ’unun ana hissedarlarından biri olan Alibaba da hisselerinden çekilmiş olacak. 

Çin’in Facebook ve Twitter karışımı olarak anılan sosyal medya platformu Weibo özelleştirilmek isteniyor. Reuters’ın aktardığı bilgilere göre, Weibo Başkanı ve Çinli bir devlet yatırımcısı platforma en az 20 milyar dolar değer kazandıracak ve yüzde 30’luk bir hissesi olan Alibaba ’nın Weibo ile bağını koparacak bir anlaşma üzerinde çalışıyor. İki ismin Çin’in en büyük mikroblog sitesi olan Weibo’ya 20 milyar dolar kazandıracak anlaşma için, Çinli bir şirketle görüşüldüğü de belirtiliyor. Gizlilik sebebiyle görüşülen şirketin ismi ise paylaşılmadı. 

Aktarılan bilgilere göre; Weibo’nun en büyük hissedarı New Wave’in holding şirketi olan Chao, anlaşma için bir konsorsiyum oluşturmak üzere Şanghay merkezli bir devlet firmasıyla işbirliği yapıyor. New Wave, Weibo’nun 2020’de yayınladığı yıllık raporlara göre şubat ayı itibariyle platformun yüzde 45’ine sahipti. Bu oran 5,6 milyar değerinde. Weibo’nun en büyük hissedarını ise, yüzde 30’luk hisse ile Alibaba izliyor. 

Detaylara göre, Reuters’a konuşan ve olaylara yakın kaynaklardan birisi, Weibo’yu satın almak için hisse başına 90-100 dolar teklif edeceğini de belirtiyor. Söz konusu ciddi rakamlar, geçen ay ortalama 50 dolarlık hisse fiyatına sahip olan Weibo’nun %80-100 arasında bir yükselişine tekabul ediyor. 

Anlaşma teknoloji dünyasında değişimler yaratabilir

Çin’in en büyük mikroblog platformunun Çinli bir firmaya satılması ve bunun ardından Weibo’nun özelleştirilmesi fikri akıllılara pek çok soru getiriyor. Baskıcı bir rejimle yönetilen ülkede, Çin hükümetinin konuya bakış açısının ne olacağı merak konusu. Bunun yanı sıra platformun en büyük ikinci hissedarı ve en büyük müşterisi de olan Alibaba’nın Weibo üzerindeki etkisini yitirmesi de değişiklikler getirecektir. Zira bu anlaşmayla birlikte Alibaba’nın da en önemli medya varlıklarından birini elinden çıkarması anlamına geliyor. 

Konuyla alakalı olarak Weibo’dan da Alibaba’dan da henüz bir açıklama gelmedi. Gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. 

İlginizi Çekebilir:

Tesla, Seyir Kontrol Özelliğinde Yaşanan Güvenlik Riski Sebebiyle 300 Bine Yakın Otomobili Geri Çağırdı!

Alibaba, Sektörde Tekelleşme Faaliyetleri Yürüttüğü Gerekçesiyle 2.8 Milyar Dolar Ceza Aldı 

Sahte WhatsApp, içinde hiçbir şey olmayan uygulama ve işsizler için en saçma uygulamalar:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz