Oppo Enco X

Oppo, Danimarka merkezli hoparlör üreticisi Dynaudio ile yaptığı iş birliğinin ilk ürünü olan ‘Enco X’ kablosuz kulaklık modelini Türkiye’de satışa sunduğunu duyurdu. Yenilenmiş DBEE 3.0 ses sistemi ve LHDC kablosuz iletimle desteklenen kulaklığın, müthiş bir Hi-Fi deneyimi sunmayı vadettiği kaydedildi.  

Çin merkezli teknoloji şirketi Oppo, Danimarka merkezli hoparlör üreticisi Dynaudio ile yaptığı iş birliğinin ilk ürünü olan ‘Enco X’ kablosuz kulaklık modelini Türkiye pazarında satışa sunduğunu duyurdu. Yenilenmiş DBEE 3.0 ses sistemi ve LHDC kablosuz iletimle desteklenen kulaklığın, müthiş bir Hi-Fi deneyimi sunmayı vadettiği kaydedildi. Aktarılan detaylara göre; Enco X, Oppo’nun akustik tecrübesi ile İskandinav ses devi Dynaudio’nun uzmanlığının birleşmesiyle ortaya çıktı. Dynaudio’nun baş akustik uzmanları ve Oppo’nun kendi akustik ekibinin Avrupa’nın en büyük akustik laboratuvarında yaptıkları yoğun araştırmalar, testler ve akortların; Enco X’in birinci sınıf ses kalitesiyle sonuçlandığı dile getirildi.  

Diğer yandan; Oppo, ilk DBEE 1.0 Dinamik Ses teknolojisini 2007 yılında tanıtmıştı. 13 yıl sonra gelen yeni DBEE 3.0 Ses Sistemi’nde ise yeni malzemeler, yeni bir yapı ve yeni teknoloji yer aldı. Enco X’in, eş merkezli çift sürücülü bir tasarıma sahip olduğu belirtildi. Öndeki manyetik kaplamalı sürücü yüksek frekansları yönetirken arkadaki üç katmanlı kompozit dinamik sürücünün ise orta ve düşük frekansları kontrol ettiği ifade edildi. Düşük gecikmeli kablosuz iletim sağlayan LHDC ile desteklenen paralel çift hoparlörlerin oluşturduğu kombinasyonun, doğal bir derinlik içerisinde kusursuz ve pürüzsüz sesin keyfinin çıkarılmasına olanak tanıdığının da altı çizildi. Siyah ve beyaz renk seçeneklerine sahip olan cihaz, Türkiye’de KDV dahil bin 499 liralık bir fiyat etiketiyle geldi.  

Enco X kablosuz kulaklık modeli, önceki modellerde kullanılan düşük gecikme geleneğini de sürdürüyor 

Enco X Kulaklık

Paylaşılan diğer bilgilere göre; çift çekirdekli bir Bluetooth gürültü azaltma çipine sahip olan Enco X, hibrit aktif gürültü önleme özelliğiyle birlikte geliyor. Kullanıcılar, kablosuz kulaklıkta dört farklı mod için ayarlama yapabiliyor. Örneğin, kalabalık bir toplu taşıma aracında yolculuk ederken sesin keyfinin azami ölçüde çıkarılabilmesi için maksimum gürültü önleme tercih edilebiliyor. Kafe ya da ofis ortamında ise gürültüyü yumuşatmak üzere gürültü önleme modu seçilebiliyor. Kullanıcılar, kulaklığı çıkarmadan etraflarında olup bitenlerin farkında olmak isterlerse şeffaf modu tercih edebiliyor. Bununla birlikte; gürültü önleme özelliği, tamamen devre dışı da bırakılabiliyor. Üç mikrofonlu gürültü kontrol algoritması ile donatılan Oppo Enco X ayrıca, gelişmiş ayarlanabilir bir filtre ve rüzgâr gürültüsü tespit mekanizması sayesinde tüm gürültüleri ortadan kaldırmayı hedefliyor. Böylece gürültülü ve rüzgârlı ortamlarda bile kullanıcı sesi, net bir şekilde duyulabiliyor. 

Enco X kablosuz kulaklık modeli Oppo’nun daha önceki kulaklık modellerinde kullandığı düşük gecikme geleneğini de sürdürüyor. Yeni ‘binaural’ düşük gecikmeli Bluetooth iletimi; daha fazla kararlılık, sistem düzeyinde ultra düşük gecikme optimizasyonu ve daha güçlü gecikme azaltması sağlamayı vadediyor. Kulaklıkta görsel-işitsel senkronizasyon geliştirilirken gecikme ve bağlantı paraziti daha da azaltıldığının da altı çiziliyor.  

Oppo Enco X Kablosuz Kulaklık Modelinin Öne Çıkan Özellikleri 

Oppo Enco X Özellikleri

Oppo Enco X kablosuz kulaklık modelinin diğer özellikleri ise şu şekilde: 

  • Kullanıcılar, şarj kutusuyla 25 saat müzik dinleyebiliyor veya 15 saat telefon görüşmesi yapabiliyor. Şarj kutusu olmadan müzik dinleme süresi 5.5 saat veya telefon görüşmesi süresi ise 3.5 saate düşüyor. Oppo, verilerin yüzde 50 ses seviyesi için geçerli olduğuna işaret ediyor. 
  • Maksimum gürültü önleme moduna geçildiğinde ise kulaklık; yüzde 50 ses seviyesinde şarj kutusu varsa 20 saat, yoksa 4 saat çalışıyor.  
  • Kolayca bir sonraki şarkıya geçmek veya gürültü önleme modunu değiştirmek için Enco X, yalnızca dokunarak kontrol edilebiliyor.  
  • Kulaklıkların herhangi birine çift tıklayarak bir sonraki şarkıya geçilebiliyor, gelen aramaya yanıt verilebiliyor veya görüşme sonlandırılabiliyor. 
  • Kulaklıkların herhangi birini kaydırarak ise ses düzeyi kontrol edilebiliyor. 
  • Kullanıcılar, kulaklıkların herhangi birine dokunup bir saniye basılı tutarsa seçilmiş iki gürültü önleme modu arasında değişim yapılabiliyor. 
  • Üç tık kontrolle ise akıllı asistanlar harekete geçirilebiliyor. 
  • Kullanıcılar ayrıca, bu standart tıklama yöntemlerini kulaklık işlevleri menüsünden değiştirerek kendilerine özgü bir hale getirebiliyor.  

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Saydam Kapaklı Tasarımı ve Yüksek Ses Kalitesiyle Gelen OPPO Enco Air Uygun Fiyatıyla Türkiye’de Satışa Çıktı

OPPO Enco Air, Saydam Kutusu ve Kullanım Ömrü İle Dikkat Çekti

Aktif Gürültü Engelleme Özelliğine Sahip OPPO Enco W51 Türkiye’de Satışa Sunuldu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz