Perşembe, Eylül 16, 2021
Ana SayfaHaberOPPO ve Samsung Türkiye’de Üretime Başlıyor

OPPO ve Samsung Türkiye’de Üretime Başlıyor

Samsung ve OPPO ’nun Türkiye ’de akıllı telefon üretmeye başlayacağı iddia ediliyor. Edinilen bazı bilgilere göre, Samsung’un ülkemizde montaj ağırlıklı bir çalışma yürüteceği ancak OPPO’nun bazı modelleri tamamen Türkiye’de üreteceği aktarılıyor.

Sektöre yakın kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung ve Çin merkezli üretici OPPO Türkiye ’de akıllı telefon üretmeye başlayacak. Söz konusu durumla alakalı olarak henüz resmi bir açıklama yapılmasa da yakın zamanda üretime başlanacağı ifade ediliyor. Bu yatırım hem ihracat hem de yerel tüketici açısından oldukça olumlu görülüyor.

OPPO Türkiye ‘de akıllı telefon üretecek

İlk bilgilere göre, Çinli üretici OPPO, önümüzdeki aydan itibaren Kocaeli ve İstanbul’da kurulması planlanan tesislerde akıllı telefon üretimine başlayacak. Edinilen bilgilerde Çinli şirketin sadece montaj değil aynı zamanda parça üretimi de yapmayı planladığı aktarıldı.

OPPO’nun sadece montaj yapmayacağı aynı zamanda bazı parça üretimlerini de yapacağı aktarılırken, şirketin ülkemizde 50 milyon dolarlık bir yatırım ile çalışmalara başlayacağı belirtiliyor. Şirketin Türkiye’de üreteceği modellerin Avrupa başta olmak üzere yurt dışına ihraç edileceği söyleniyor.

Güney Kore merkezli teknoloji üreticisi Samsung’un ise Türkiye’deki üretimine ilk olarak daha küçük bir yatırım ile başlamayı planladığı söyleniyor. Bu bağlamda şirketin ülkemizdeki üretimini ilk olarak bir başka alt yükleyicinin üstleneceği ifade ediliyor. Samsung’un ilk çalışmalarının öncelikli olarak montaj faaliyeti olacağı da aktarılanlar arasında yer alıyor.

Telefon üretimine teşvik

Ülkemizde üretilen akıllı telefonların satış fiyatına vergi avantajı yansıtılmasa da üreticiye çeşitli avantajlar sunuluyor. Bu bağlamda geçen hafta Resmi Gazete’de yayımlanan teşvik düzenlemeleri de akıllı telefon üretimi hakkında bazı detayları içeriyordu. 

Cumhurbaşkanı kararıyla değiştirilen teşvik mevzuatında, cep telefon üretiminde kullanılan parçaların, teşvik belgeli yatırımlar kapsamında 31 Ağustos 2021 tarihine kadar gümrük vergisi ödenmesi şartıyla önü açılmıştı. 

Söz konusu kararda şu ifadeler yer almıştı:

“Yatırım teşvik belgeleri kapsamında, elemanları dizili baskılı devre kartı(PCBA) üretiminden başlayan cep telefonu üretimine yönelik yatırımlar için, üretim kapasitesi ile uyumlu olmak ve cep telefonu üretiminde kullanılmak kaydıyla yarı demonte haldeki(SKD) aksam ve parçalar 31 Ağustos 2021’e kadar gümrük vergisi muafiyeti sağlanmaksızın ithal edilebilir.”

İlginizi Çekebilir:

OPPO, 3 Kez Katlanan X 2021’i ve Yeni Kavramsal Tasarımlarını Sergiledi

Samsung ‘Galaxy S21’ Serisinin Yurt Dışı Satış Fiyatları Ortaya Çıktı! 

Bitcoin rekor kırdı, Cyberpunk 2077 Ps4, Netflix ‘te dizi dinleme dönemi başlıyor – DigiToll #46:

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR