Bursalı iki lise öğrencisi genç Apple’ın uygulama marketi olan App Store’da bir açık buldu. Apple ile iletişime geçen gençler, verilen para ödülünü beğenmediler. Lise öğrencisi iki genç Apple’dan yeni bir teklif bekliyor.

Bursalı Yasin Sezen ve Recep Kocagözağa isimli gençler, App Store’dan ücretli bir spor uygulaması indirdi. Uygulamayı beğenmeyip memnun kalmadıklarını dile getiren gençler, iade işlemi gerçekleştirip paralarını geri aldı. Ancak iade işlemini gerçekleştirmiş olmalarına rağmen iki genç, uygulamayı iPhone’larında kullanabildiklerini fark etti. Yasin Sezen ve Recep Karagözağa uygulamayı tekrardan App Store’a iade edip satın aldıkları para miktarının ikinci kez hesaplarına yattığını görünce şaşkınlık yaşadı.

Söz konusu açığı Apple’a bildiren iki arkadaş,  Apple tarafından açığı kapatmada yardımcı olmaları dahilinde kendilerine yüklü miktarda ödül teklif edilen gençler, ödülü az bulduğu için yeni bir teklif bekliyor.

Yasin Sezen: ‘’App Store’dan sporla ilgili bir uygulama satın aldım. Daha sonra, ilgimi çekmedi ve iade ettim, paramı geri aldım. Daha sonra uygulama bende kaldı ancak paramı geri almış oldum. Konuyla ilgili bir kez daha para alabileceğimizi düşündük ve uzun uğraşlar sonucunda Apple’dan paramızın bir mislisini daha geri aldık” dedi.

Denedikleri çoğu uygulamada aynı sonucu aldıklarını ifade eden Sezen, “App Store’dan 100 liraya bir oyun aldığınızı düşünün. Bu uygulamayı geri iade ettiğinizde hem 100 lira sizde kalmış oluyor, hem de uygulama sizde kalmış oluyor. Yapmış olduğumuz işlem sayesinde fazladan 100 lira daha alabiliyoruz” şeklinde konuştu.

App Store’daki açığı bulan öğrencilerinden Recep Kocaözağa ise açığı bulduktan sonra farklı cihazlardan da denedikleri ve aynı sonuca ulaştıklarını aktardı. Apple’ın teklif ettiği ödülü beğenmediklerini belirten genç, “Apple yetkilileriyle iletişime geçtik. Açığı bulduğumuzu kanıtladık. Yüksek bir miktarda para teklifiyle dönüş yaptılar. O teklifi biz beğenmedik. Daha iyi bir fiyat verebileceklerini düşündük. Yeni bir teklif bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Apple’ın, para ödülünü az bulan Bursalı öğrencilere yanıt verip vermeyeceğini ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Daha önce de olmuştu

Yaklaşık iki ay önce yine Bursa’da yaşayan iki genç Apple’ın açığını bulmuş ve teknoloji devi bulunan açık dolayısıyla gençlere 200 bin dolar teklif etmişti. Apple’ın verdiği 200 bin dolarlık para ödülünü az bulan gençler, buldukları açığın değerinin bu olmaması gerektiğini belirtip daha yüksek bir ödül istediklerini aktarmıştı. Apple’ın 200 bin dolarlık para ödülünü az bulan gençlerin haberini detaylı olarak buradan okuyabilirsiniz.