Oracle Silikon Vadisi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
1 dakika

Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan Oracle, Silikon Vadisi ile yolları ayırma kararı aldığını açıkladı. ABD’li yazılım devi, şirket merkezinin Teksas’ın başkenti Austin’e taşınacağını ifade etti.  

Yaklaşık 43 yıl önce kurulan ve güncek olarak dünya genelinde 135 bin çalışanı bulunan Oracle, Silikon Vadisi ile yollarını ayırma kararı aldığını açıkladı. Silindir şeklindeki binaları ile Silikon Vadi’sinin ikonik markalarından biri haline gelen ABD’li yazılım devi, şirket merkezinin Teksas’ın başkenti Austin’e taşınacağını duyurdu. Şirketin kurucu ortağı Larry Ellison ise Hawaii’ye taşındığını ifade etti. Taşınma sonrası; Oracle çalışanlarına, ofis bölgesi tercih etme imkanı sunacaklarını belirten Ellison, bazı çalışanların uzaktan ve esnek çalışma modeli ile çalışabileceklerinin de altını çizdi.  

Resmi Twitter hesabı üzerinden konuya ilişkin açıklama yapan Teksas Valisi Greg Abbott, eyaletin iş ve fırsat bölgesi haline geldiğine işaret etti ve bu tip yatırımları, Teksas’a kazandırmaya devam edeceklerini dile getirdi. Diğer yandan; Oracle’dan önce de birçok şirket, Silikon Vadisi’nden ayrılma kararı almıştı. Silikon Vadisi’nin temellerini atan şirketlerden biri olan ‘Hewlett-Packard’, benzer şekilde şirket merkezini Houstan’a taşımıştı. Tesla ve SpaceX’in kurucu CEO’su Elon Musk da Teksas’a taşınma kararı aldığını duyurmuştu.  

Birçok teknoloji devi, Kaliforniya’daki yüksek vergiler nedeniyle Silikon Vadisi bünyesinden ayrılıyor

Silikon Vadisi Teknoloji

Öte yandan; Silikon Vadisi’nin içerisinde yer aldığı Kaliforniya eyaletinde uygulanan yüksek vergilerin, iş imkanlarını kısıtladığı ifade ediliyor. Son dönemlerde birçok teknoloji devinin, bu nedenle Silikon Vadisi bünyesinden ayrılma kararı aldığı tahmin ediliyor. Yaklaşık 20 milyonluk bir nüfusu bulunan Teksas ise düşük yaşam maliyeti, işletme giderleri ve vergiler ile ön plana çıkıyor. Eyalet başkenti Austin’in, 2018 yılında ülkenin en hızlı büyüyen bölgesi olarak nitelendirildiği de biliniyor. Dolayısıyla söz konusu ayrılık kararlarının, Teksas için yeni fırsatlar doğurması bekleniyor.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

ABD Yönetimi, TikTok ve Oracle Arasındaki Anlaşmaya Onay Verdi 

TikTok, ABD Operasyonlarının Satışı İçin Microsoft Yerine Oracle’ı Tercih Etti 

Oracle da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz