YouTube Yerel Temsilcilik

Kısa bir süre önce yürürlüğe giren sosyal medya yasası kapsamında temsilci atamadığı gerekçesiyle 30 milyon lira ceza alan ve reklam yasağı riskiyle karşı karşıya kalan YouTube, Türkiye’de yerel temsilcilik açma kararı aldığını açıkladı. Sosyal medya devi, söz konusu gelişmeyi resmi blog sayfası üzerinden yaptığı yazılı bir açıklamayla duyurdu. 

Resmi Gazete’de yayınlanarak 1 Ekim itibarıyla yürürlüğe giren sosyal medya yasası, Türkiye’de günlük erişimi 1 milyondan fazla olan sosyal medya şirketlerine temsilci atama zorunluluğu getirmişti. Bu kapsamda Facebook, YouTubeTwitterTikTok ve Instagram gibi sosyal medya devlerine, yerel temsilci atama çağrısında bulunulmuştu. Daha sonra; söz konusu platformlara, bu yükümlülüğü yerine getirmedikleri gerekçesiyle 10’ar milyon lira para cezası kesilmişti. Bu gelişmenin ardından; ilgili platformlar, belirlenen süre geçmesine rağmen yine temsilci atamamış ve 30’ar milyon lira daha para cezası almıştı.  

Tekrar temsilci bildirilmemesi durumunda ise sosyal medya devlerinin reklam çalışmalarının durdurulacağı ve daha sonra bant genişliklerinin daraltılacağı açıklanmıştı. Diğer yandan; temsilci bildirmeyen platformlar arasında YouTube da yer alıyordu. Yaşanan gelişmeler sonrası YouTube, Türkiye’de yerel temsilcilik açma sürecini başlattığını açıkladı. Şirket, söz konusu gelişmeyi resmi blog sayfası üzerinden yaptığı yazılı bir açıklamayla duyurdu.  

İşte Türkiye’de açılacak olan temsilcilik ile ilgili YouTube tarafından yapılan açıklama! 

YouTube Temsilcilik

Türkiye’de açılacak olan temsilcilik ile ilgili YouTube tarafından yapılan yazılı açıklama ise şu şekilde: 

“2012 yılında Türkiye’de kullanıma sunulduğundan beri YouTube, yaratıcı ve güçlü bir ekonomiye katkı sağlayan onbinlerce başarılı içerik üreticisine ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında platform sayesinde küresel bir izleyici kitlesine ulaşan girişimciler, gazeteciler, eğlence içeriği üreticileri, öğretmenler ve birçok farklı insan bulunuyor. 

YouTube Türk kullanıcılar için bilgi kaynağı, yaratıcılık, merak ve öğrenme merkezi haline geldi. YouTube olarak platformumuzun oynadığı önemli rolü anlıyoruz ve bu ekosistemi korumak ve beslemek için kararlar almaya devam ediyoruz. 

Geçtiğimiz birkaç ay boyunca, Türkiye’nin yeni çıkan ve içerik kaldırma isteklerine cevap verebilecek ve altı aylık şeffaflık raporları yayımlayabilecek bir yerel temsilcik açılmasını öngören, 5651 numaralı İnternet Kanunu’nu dikkatli bir şekilde inceliyorduk. 

YouTube, ifade özgürlüğü, bilgiye erişim ve şeffaflığa olan bağlılığını devam ettirirken bulunduğu ülkelerin yasalarına ve düzenlemelerine de saygı duymaktadır. Böylece bir çözüm yolu bulmayı başardık ve değerlerimize sadık kalarak, kanuna uygun tüzel kişiliğe sahip bir yerel temsilcilik açma sürecini başlattık. 

YouTube, Türkiye için hükümete yerel temas noktası sağlayan tüzel kişiliğe sahip bir bir yerel temsilcilik açacak. Atılan bu adım Youtube’un video kaldırma isteklerindeki şartları ya da şirketin istekleri nasıl değerlendirdiğini etkilemeyecek. 

Şu an hükümetin video kaldırma isteklerini, yasal sürece uygun şekilde iletildiği takdirde gözden geçiriyoruz ve bu istekleri şeffaflık raporlarımızda açıklayarak şeffaflık konusundaki duruşumuzu koruyoruz. Yasalara ve bizim politikalarımıza uygun olmayan içerikleri, daha önceki süreçlerimiz doğrultusunda değerlendirmeye devam edeceğiz.” 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Temsilci Atamayan Facebook, YouTube, Twitter gibi Platformlara 30’ar Milyon TL Ceza Kesildi

Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamında Temsilci Atamayan Platformlar, 10’ar Milyon Lira Para Cezası Aldı 

Rekabet Kurulu, Google’a 196 Milyon Lira Para Cezası Verdi!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz