Salı, Ekim 19, 2021
Ana SayfaDijitalOracle da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

Oracle da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

Microsoft ve Twitter’dan sonra Oracle da TikTok uygulamasının ABD operasyonlarını satın almak için görüşmelere başladı. Şirketin, TikTok’un çatı şirketi olan ByteDance’deki ABD’li hisse sahibi yatırımcılarla ön görüşmeler yürüttüğü iddia edildi.  

ABD Başkanı Donald Trump’ın TikTok’un kullanıcı verilerini Çin hükumetine sızdırdığını ve uygulamanın bu gerekçeyle ABD ağında yasaklanması gerektiğini ifade etmesinin ardından Microsoft’un, TikTok’un ABD operasyonlarını satın almak üzere çatı şirket “ByteDance” ile görüşmelere başladığı belirtilmişti. Microsoft, konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak ‘ByteDance’ ile görüşmelere başladığı yönündeki iddiaları doğrulamıştı. Bunun üzerine Twitter’ın da benzer bir hamle yaptığı iddia edilmişti.  

Trump ise konuya ilişkin kararlılığını göstermek adına 2 adet kararname imzalamıştı. Kararname gereği, TikTok ve WeChat’in ABD’li şirketlerle herhangi bir iş yapması yasaklanmıştı. Yaşanan bu gelişmeler sonrası ABD Başkanı, tekrar 90 günlük bir süre vermiş ve bu süre içerisinde TikTok’un ABD operasyonları, başka bir şirket tarafından satın alınmazsa uygulamanın ABD ağında yasaklı hale geleceğine işaret etmişti. “Financial Times”ın haberine göre ise ABD merkezli yazılım devi Oracle da TikTok uygulamasının ABD operasyonlarını satın almaya talip oldu.  

Şirketin; uygulamanın ABD yanında, Kanada, Yeni Zelanda ve Avustralya operasyonlarını da satın almak istediği ifade edildi. Satış işlemiyle ilgili ön görüşme aşamasında olan Oracle’ın ayrıca, uygulamayı bünyesine katma yolunda daha sağlam adımlar atabilmek için “ByteDance” bünyesindeki ABD’li hisse sahibi yatırımcılarla da görüşmeler yürüttüğü belirtildi. Oracle ise konuya ilişkin yöneltilen soruları yanıtsız bıraktı.  

Microsoft, TikTok uygulamasının Avrupa ve Hindistan operasyonlarına da talip oldu

Microsoft TikTok

Diğer yandan; TikTok için en yüksek bütçeyi ayırabileceği tahmin edilen Microsoft, başlangıçta yalnızca ABD operasyonlarına talip olmuştu. Sonrasında ise görüşmelerin kapsamını genişleten şirketin, platformun Avrupa ve Hindistan’daki operasyonlarını satın alma niyetinde de olduğu aktarıldı.  

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Microsoft’tan Sonra Twitter da TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Almak İçin Görüşmelere Başladı

Microsoft, TikTok Uygulamasının ABD Operasyonlarını Satın Alabilir!  

Facebook, ABD Başkanı Donald Trump Tarafından Yapılan Açıklamanın Yer Aldığı Bir Paylaşımı Sildi! 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR