Hindistan, Ağustos’ta 5G ihalesi açmayı planlıyor. Mart ayında ihaleyle ilgili hazırlanacak raporun ardından sürecin başlaması bekleniyor  

Hindistan’ın 5G ihalesine hazırlandığı açıklandı. Hindistan Demiryolları, Haberleşme, Elektronik ve Bilişim Teknolojileri Bakanı Ashwini Vaishnaw’ın Cncbc’ye yaptığı açıklamaya göre, Hindistan  Ağustos ayında 5G için ihaleye çıkmaya hazırlanıyor.

Hindistan Telekomünikasyon Düzenleyici Kurumu ihale için telekomünikasyon sektörüyle görüşme halinde olduğunu bildirdi. Düzenleyici kurum şu an için görüşmelerin sürdüğünü ve Mart sonuna kadar bir rapor hazırlanacağını aktardı. Bakan Vaishnaw, “Mart sonu itibarıyla ihale süreciyle ilgili her şeyi tamamlayacağımızı düşünüyoruz” ifadesini kullandı. Vaishnaw, ihale için fiyat konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

Çinli firmalar şartları karşılamaları halinde ihaleye girecek

Öte yandan, ihaleye Çinli firmaların katılıp katılamayacakları konusu da gündemde. Vaishnaw açıklamasında bu konuya da yer verdi ve  Huawei dâhil olmak üzere ihale için belirlenecek şartları karşılaması halinde Çinli firmaların ekipmanlarıyla ihaleye katılabileceğini söyledi. Bakan Vaishnaw bununla birlikte telekomünikasyon sektörünün kendileri için stratejik öneme sahip olduğunu sözlerine ekledi. Zira, geçen yıl ülkede 5G için yapılan testlere Huawei ve ZTE’nin katılmasına izin verilmemişti.

İhale sürecinin tamamlanmasının ardından 2023 yılının ilk çeyreğinde 5G, Hindistan’ın  belirli şehirlerinde kullanıma girmesi bekleniyor.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmayı unutmayın!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz