oyunlar-icin-teknosafari

Küresel çapta 120 milyar dolar pazar payı bulunan mobil oyunlar, pandemi boyunca yüzde 30 daha fazla indirildi. Türkiye’deki oyun severlerin yüzde 75’i mobil, yüzde 22’si bilgisayar, yüzde 3’ü ise konsol oyunlarını tercih etti. Bununla birlikte oyunlar için haftada 1.7 milyar dolar harcama yapıldı.

Mobil oyunlar için oluşan ilgi, pandemi sürecinin başından bu yana artmaya devam ediyor. 2021 yılının ilk çeyreğinde tüketiciler, salgın öncesindeki döneme göre yüzde 40 artış gösterdi. Bununla birlikte haftada 1.7 milyar dolar harcama yapıldı. Mobil oyunlar, 2021 yılında 204 milyar doları aşan oyun pazarında 120 milyar dolar ile diğer tüm oyun türlerinden yüzde 50 daha fazla gelir sağladı.

Pandeminin başlangıcından bu yana dünya genelinde yükselen mobil oyun tutkusu, Türkiye’de de karşılık buldu. Digital Report Degisi ve DORinsight Araştırma Şirketi tarafından yapılan araştırmaya göre, Türkiye’deki katılımcıların yüzde 75’i mobil, yüzde 22’si bilgisayar ve yüzde 3’ü konsol oyunlarını tercih etti. Katılımcıların yüzde 23’ü mobil üzerinden en çok bulmaca oyunlarını oynadığını belirtti. Mobilde en çok oynanan oyunlar ise yüzde 16 ile strateji ve yüzde 15 ile aksiyon oyunları oldu.

mobil-oyunlar

IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Destek Kurucusu Mesut Şenel, konu hakkında “Oyun pazarı gelirleri içinde yüzde 50’nin üzerinde payı bulunan mobil oyun sektörü, ülkemizdeki oyun geliştiricilerinin uluslararası pazarlarda daha büyük kazançlar sağlayabileceği bir noktaya geldi. Ülkemizde mobil oyun ve uygulama girişimlerine sağlanan devlet destekleri personel istihdam, komisyon, reklam, yurt dışı kira ve marka desteği gibi pek çok alanda maddi kaynak olarak büyük rahatlık sağlıyor. Global oyun piyasasında ülkemizin daha fazla söz sahibi olması için girişimcilerimizi bu konularda bilgilendiriyor, markalaşma süreçlerinde doğru adımları atabilmeleri için destek oluyoruz.” şeklinde konuştu.

İlginizi Çekebilir:

The Game Awards etkinliğinde birçok oyun duyuruldu

The Game Awards kazananları belli oldu!

Amazon, Alexa servislerinin kapanacağını açıkladı

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz