Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 ’in ilk büyük ve önemli güncellemesi yayınlandı. 21.01.03.00.00.38-00.00 kodu ile yayınlanan PS5 güncellemesi ile kullanıcılar yeni pek çok avantaja sahip olacaklar. Bunlardan en önemlisi kullanıcıların konsola harici HDD takıp oyunları depolama imkanı olacak. 

Japon teknoloji üreticisi Sony’nin yeni nesil oyun konsolu PlayStation 5 kasım ayında kullanıcı beğenisine sunulmuştu. Çıktığı günden bu yana büyüklü küçüklü bazı güncellemeler gelse de, PS5’in beklenen ve en büyük güncellemesi bugün itibariyle yayınlandı. 21.01.03.00.00.38-00.00 kod adıyla yayınlanan güncelleme konsolseverlere pek çok avantaj sağlarken önemli değişiklikler de sunacak. PS5 ‘in ilk büyük güncellemesi neler getiriyor, gelin birlikte bakalım.

PS5  oyunları harici USB HDD’de depolanabilecek

Teknolojinin gelişmesi ve oyunların artık eskiye nazaran çok daha büyük GB’lara sahip olmasıyla beraber pek çok konsolun sorunu depolama alanı oldu. Bu durum yeni nesil oyun konsolları için de geçerli. Halihazırda 825 GB dahili depolama alanına sahip olan PlayStation 5 söz konusu alan sebebiyle pek çok oyunseveri kısıtlıyordu. Ancak Sony’nin yeni güncellemesiyle birlikte artık PS5 sahipleri, konsol ile uyumlu harici depolama alanlarında saklayabilecek. Bu da elbette ki diskten kopyalama ya da yeniden indirme gibi işlemlerin önüne geçerek kolaylık sağlayacak. 

Aslına bakarsanız Sony’nin PlayStation 5’in ilk büyük güncellemesinde sunduğu oyunları HDD’de saklama seçeneğinde, oyuncular oyunları bu depolama alanlarında dururken de oynayamayacak. Ancak HDD’de bulunan oyunlar sürekli olarak güncellenmeye devam edeceği için çok daha kolay bir şekilde oyuna başlama imkanı sunacak. 

Oyuncu sesi ayarlama ve oyun sohbetini devre dışı bırakma

PS5 güncellemesi ile sunulan bir diğer özellik sayesinde ise, kullanıcılar oyun sohbetlerini devre dışı bırakma imkanına sahip olacak. Yeni sohbet odalarında ayrıca, gruptaki kişilerin seslerini de özel olarak ayarlama imkanı bulunacak. Bu sayede oyunseverler arkadaşlarının mikrofonlarını ayarlamalarını beklemeden, diledikleri ayarları kendileri yapabilecekler. 

Nesiller arası oyun paylaşımı

Yeni güncelleme ile beraber artık PS5 ve PS4 kullanıcıları sohbet ederken ekran paylaşma seçeneğine sahip olacak. Söz konusu özellik ile bir PS4 kullanıcısı ekranını paylaşan PS5 kullanıcısı sayesinde PS5 deneyimi yaşamış olacak.

Oyun oturumlarına katılma isteğinde bulunabilecek

Büyük PlayStation 5 güncellemesi ile beraber artık oyun oturumlarına katılma isteği gönderilebilecek. Hem PS5 hem de PS4 konsollarında oyunseverler oyun oturumlarına “katılma isteği” sunarak giriş yapılabilecek. Aslına bakıldığında bu yeni özellik oyun daveti göndermek için bir kısayol işlevi görecek.

İyileştirilmiş Game Base

Sony yeni güncelleme ile, Game Base menüsünde de değişiklik getirdi. Bu bağlamda önemli içerik ve özelliklere kullanıcılar çok daha hızlı erişim sağlayacak. Arkadaşlar ve Partiler arasındaki geçiş de daha kolay olacak. 

Oyun güncellemelerini önceden indirme

Yeni güncelleme ile beraber, artık PS5 kullanıcıları oyun güncellemelerini önceden indirme imkanına kavuşacak. Bu bağlamda geliştiricisinin izin verdiği oyunlarda PS5 sahipleri, “otomatik güncelleme” ayarını etkinleştirip güncellemeleri önceden indirebilecek. Bu da pek çok kişinin oyunu deneyimlemek için güncelleme beklemek olmasının önüne geçecek. 

Oyun kitaplığını özelleştirilebilir

Yeni güncellemeyle beraber Sony kullanıcılarına oyun kitaplığını özelleştirme seçeneği de sunacak. Kullanıcılar kitaplıkta arama yapma ya da oyunları görünümden gizleme özelliklerine sahip olacak. 

İlginizi Çekebilir:

PlayStation ‘Evde Oyna’ Kampanyası Kapsamında Ücretsiz Olarak İndirilebilecek Oyunlar Açıklandı 

Sony, 4,5 Milyon PlayStation 5 Satmayı Başardı

Buzulların Erimesi Nelere Yol Açar, Facebook Veri İhlali, Ingenuity | Haftalık Teknoloji Programı:

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz