playstation-5-sony-tarafindan-parcalarina-ayrilarak-tanitildi
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Japon teknoloji üreticisi Sony, 19 Kasım’da piyasaya süreceği yeni oyun konsolu PlayStation 5 için cihazı parçalarına ayırarak incelediği bir tanıtım videosunu resmi YouTube kanalından paylaştı. PlayStation 5 parçaları arasında oldukça dikkat çekici detaylar yer alıyor.

Sony, merakla beklenen oyun konsolu PlayStation 5 için yeni bir tanıtım videosu yayınladı. Sıra dışı bir inceleme yöntemi olarak konsolu parçalarına ayıran şirket, resmi YouTube kanalında yayınladığı videoda konsolun bütün parçalarının yedi dakikada nasıl sökülebildiğini gösterdi. Videoda dikkat çeken konulardan biri, Sony’nin PS5 için yetkili isimlerinden olan Yasuhiro Ootori‘nin, cihazın arka kısmının tamamen konsoldaki havayı dışarı atmak için tasarlandığını vurgulaması oldu.

PS5’in pratik bir şekilde parçalarına ayrılabilmesi, bakım ve onarım konusunda kullanıcılara güven veren bir detay olarak sunuluyor. Kolayca sökülebilen PlayStation 5 parçaları içinde yer alan işlemci, bellek ve hatta SSD bölümlerine dahi erişim kolaylığı bulunuyor. Kullanıcılar, ürünün 825 GB‘lık depolama alanına takviye olarak PCIe 4.0 tabanlı bir M.2 sürücü ile depolama alanını genişletebilirler.

PlayStation 5 Farklı Bağlantı Seçenekleri Sunuyor

playstation-5-sony-tarafindan-parcalarina-ayrilarak-tanitildi

Sony PS5’in geniş alternatifli bağlantı seçenekleri dikkat çekiyor. Konsol, ön tarafta 10 Gbps USB-C bağlantı noktası ve USB 2.0 tabanlı 480 Mbps USB-A bağlantı noktasına sahip. Arka tarafında ise iki adet ek USB-A bağlantı noktasına sahip olan ürünün bu bağlantıları ise USB 3.1 tabanlı ve yine 10 Gbps bant genişliği sağlıyor.

Arka tarafta bir Gigabit Ethernet bağlantı noktasına sahip olan PS5’i televizyonunuza bağlamanızı sağlayan bir de HDMI bağlantı noktası bulunuyor. Ürün, kablosuz bağlantı olarak Wi-Fi 6 ve Bluetooth 5.1 desteğine sahip. Sony, ayrıca Blu-ray sürücüsünün daha az gürültü için iki katmana sahip bağımsız bir parça olarak üründe yer alacağını belirtiyor.

PS 5, Soğutma Sistemiyle Dikkat Çekiyor

playstation-5-sony-tarafindan-parcalarina-ayrilarak-tanitildi

Sony’nin yayınladığı videoda dikkat çeken detaylardan birisi de konsolun soğutma sistemi oldu. PS5’in içinde kullanılan 120mm çapında ve 45 mm kalınlığındaki soğutma fanı, çift taraflı bir hava girişine sahip sahip. Ayrıca konsolda soğutma sistemini destekleyen ve Sony tarafından bir buhar odasıyla aynı performansı gösterdiği iddia edilen ekstra bir soğutucu yer alıyor. PS5’in soğutma performansı için kullanılan sıvı metal madde ise konsolun fan gürültüsünü azaltmaya yardımcı oluyor. Sony, bu sıvı metal üzerinde iki yıl boyunca çalıştıklarını belirtiyor.

Merakla beklenen PS5, daha önce bahsettiğimiz gibi dijital olmayan versiyonu ile 499 dolarlık, dijital sürümüyle ise 399 dolarlık fiyatıyla satışa sunulacak.

Teknoloji haber bülteni DigiToll İçin tıklayınız

İlginizi çekebilir:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz