Cumartesi, Eylül 19, 2020
Ana Sayfa Dijital Unilever, P&G ve Coca-Cola 'dan Sosyal Medya Reklamı Boykotu! 

Unilever, P&G ve Coca-Cola ‘dan Sosyal Medya Reklamı Boykotu! 

Unilever, P&G ve Coca-Cola, bazı platformlara bir süreliğine sosyal medya reklamı vermeyeceklerini duyurdu. Bünyesinde ayrımcılık ve nefret söylemlerinin yer alması nedeniyle, Facebook ve Twitter’a reklam vermeyeceklerini açıklayan Unilever ve P&G’nin ardından Coca-Cola da Temmuz ayı boyunca, sosyal medya platformlarına reklam vermeyeceğini ifade etti.  

Unilever, P&G ve Coca-Cola, bazı platformlara bir süreliğine sosyal medya reklamı vermeyeceklerini duyurdu. Söz konusu sosyal medya reklamı boykotu hamlesi, ilk olarak Unilever ve P&G’den geldi. Bünyesinde birçok dünyaca ünlü markayı bulunduran ikili, ayrımcılık ve nefret söylemlerinin yer alması nedeniyle Facebook ve Twitter’a reklam vermeyeceklerini açıkladı. Bu açıklamadan kısa bir süre sonra, Coca-Cola da Temmuz ayı boyunca, hiçbir sosyal medya platformuna reklam vermeyeceğini duyurdu.  

Unilever’ın; Algida, LiptonKnorrOmoDomestos, DoveElidorRexona ve Signal gibi pek çok büyük markayı bünyesinde barındırdığı biliniyordu. Şirket, konuyla ilgili açıklamasında sorumluluk çerçeveleri ve ABD’deki kutuplaşmış atmosfer gereği en az yıl sonuna kadar Facebook, Instagram ve Twitter üzerinden ABD ağında marka reklamı yayınlamamaya karar verdiklerini belirtti. Söz konusu platformlara reklam vermenin şu aşamada insana ve topluma değer katmayacağına işaret eden Unilever, durumu izleyerek gerekirse mevcut konumlarını tekrar gözden geçireceklerini de sözlerine ekledi. 

Unilever P&G Coca-Cola Sosyal Medya Reklamı

Unilever‘ın reklam yetkililerinden Luis di Como da konuya ilişkin açıklamasında nefret söylemiyle ilgili daha fazla yaptırım uygulanması gerektiğinin altını çizdi.  

Çatısı altında PanteneHead&ShouldersArielGiletteBraun, İpana, Prima ve Oral B gibi dünyaca ünlü markaları bulunduran P&G de benzer şekilde, reklamlarını nefret ve ayrımcılık söylemleriyle dolu olan platformlardan çekme kararı aldıklarına işaret etti.  

Coca-Cola CEO’su da konuyla ilgili açıklama yaptı 

Coca-Cola CEO'su

Özellikle Facebook ve Twitter için yapılan sosyal medya boykotu hamlesine son katılan şirket ise Coca-Cola oldu. Şirketin resmi internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada Coca-Cola CEO’su James Quincey; 1 Temmuz’dan itibaren tüm sosyal medya platformlarındaki ücretli reklamlarını en az 30 gün boyunca durduracaklarını ifade etti. Bu süreçte reklam standartları ve politikalarını gözden geçireceklerini belirten Quincey, sosyal medya platformlarındaki iş ortaklarının nefret ve şiddet içerikli söylemlerden uzaklaşmalarını umduklarını da sözlerine ekledi.  

Açıklamalar sonrası, Facebook ve Twitter hisseleri yüzde 7 oranında düşüş gösterdi 

Facebook Twitter Hisseleri

Sosyal medya reklamlarıyla ilgili boykot hamlesi yapan 3 şirketin de özellikle Facebook için önemli bir gelir kaynağı olduğu biliniyordu. Reklam analiz şirketi PathmaticsUnilever’ın, 2019 yılı boyunca Facebook’a toplamda 42 milyon dolarlık reklam verdiğini ve bu alanda 30. sırada yer aldığını açıklamıştı. Aktarılan detaylara göre; P&G ve Unilever’ın açıklamasının ardından, Facebook ve Twitter hisseleri haftanın son gününde yaklaşık yüzde 7 oranında düşüş gösterdi. 

#StopHateForProfit kampanyası nedeniyle Zuckerberg, 7 milyar dolar kaybetti

StopHateForProfit Kampanyası

Diğer yandan Facebook, ABD Başkanı Donald Trump’ın nefret içeren söylemlerine platformunda yer verdiği için pek çok kişi tarafından eleştirilmişti. Bu doğrultuda, sivil toplum kuruluşları tarafından Temmuz ayı boyunca Facebook’a reklam verilmemesi için #StopHateForProfit (Kar İçin Nefrete Dur De) kampanyası başlatılmıştı. Bunun üzerine The North FaceVerizon ve Dashlane gibi dünyaca ünlü markalar, kampanyaya katılım sağlamış ve Temmuz ayı boyunca Facebook’a reklam vermeyeceklerini açıklamıştı.  

Bu sürenin daha da uzayabileceğinin belirtilmesi üzerine ise Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise kişisel mal varlığından 7 milyar dolar kaybetmiş ve Bloomberg Milyarderler Endeksi’nde 3. sıradan 4. sıraya düşmüştü. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

İşletmeler, Artık Facebook Hesabına Bağlı Olmadan da Instagram Reklamı Verebilecek

Ünlüler Coronavirüse Karşı Etkili Olduğu İddia Edilen, Tarım Bakanlığı Onayı Olmayan Ürün Reklamı Yaptı

Facebook, Irkçılığa Karşı 200 Milyon Dolarlık Destek Paketi Duyurdu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

blank

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

TikTok ve WeChat 20 Eylül’den İtibaren ABD’de Yasaklanıyor

Donald Trump’ın kullanıcı verilerini Çin ile paylaştığı gerekçesiyle ABD’de bulunmasını ve kullanılmasını istemediği TikTok’un 20 Eylül’den itibaren artık ABD’de indirilemeyeceği bilgisi edinildi. ABD Ticaret...

‘Disintegration’ Oyununun ‘Multiplayer’ Modu, “V1 Interactive” Tarafından Kapatılıyor

"Private Division" ve "V1 Interactive" oyun stüdyoları tarafından geliştirilen ve 16 Haziran tarihinde piyasaya sürülen 'Disintegration' oyununun 'Multiplayer (Çok Oyunculu)' modu kapanıyor. "Private Division" ve...

‘Empire of Sin’ Oyununun Çıkış Tarihi Belirlendi!

"Paradox Interactive" tarafından geliştirilen ve kısa bir önce duyurusu yapılan 'Empire of Sin' oyununun çıkış tarihi belirlendi. Şirket, oyunun 1 Aralık 2020 tarihinde çıkış...

Yandex, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Türkiye Ofisini Kapatıyor 

Marketing Türkiye’nin haberine göre; Yandex, Türkiye ofisi ile ilgili kapatma kararı aldı. Söz konusu kararın, koronavirüs salgını sürecinde düşen şirket gelirleri nedeniyle alındığına işaret edildi.  Marketing Türkiye’nin haberine göre Yandex, Türkiye...

Booking, Koronavirüs Etkileri Nedeniyle Dünya Genelindeki En Az 5 Ofisini Kapatıyor 

Yaklaşık 1 ay önce koronavirüs etkileri nedeniyle çalışanlarının yüzde 25’ini işten çıkaracağını duyuran Booking; ABD, İngiltere, Kanada ve Hırvatistan’da bulunan en az 5 ofisini kapatıyor olduğunu açıkladı. Hırvatistan’ın ‘Split’ şehrindeki...