Starbucks Sosyal Medya Reklamı
Okuma Süresi
1 dakika

Unilever, P&G ve Coca-Cola‘dan sonra Starbucks da sosyal ağlarda yayılan nefret söylemini durdurmak amacıyla, sosyal medya reklamı boykotu yapan şirketler arasına katıldı. Dünyaca ünlü kahve zinciri, YouTube dışındaki tüm sosyal medya platformlarına reklam vermeyi durdurduğunu açıkladı.  

Unilever, P&G ve Coca-Cola‘dan sonra Starbucks da büyük şirketlerin, sosyal ağlarda yayılan nefret söylemini durdurmak amacıyla sosyal medya reklamı boykotu yaptığı harekete dahil olan şirketler arasına katıldı. Dünyaca ünlü kahve zinciri, bir süreliğine YouTube dışındaki tüm sosyal medya platformlarına reklam vermeyi durdurduğunu açıkladı. Şirket, konuyla ilgili açıklamasını resmi internet sitesi üzerinden yaptı. Açıklamada nefret söyleminin karşısında durduğunu belirten Starbucks, hem iş hayatındaki liderlerin hem de yasal otoritelerin gerçek bir değişim yaratabilmek için bir araya gelmesi gerektiğine işaret etti.  

Şirket ayrıca; açıklamasında sosyal medya reklamı vermeyi durdurdukları süreç boyunca bu durumu, hem medyadaki iş ortakları hem de insan hakları kuruluşlarıyla tartışmaya devam edeceklerinin altını çizdi. “The Verge isimli internet sitesine konuşan bir Starbucks yetkilisi ise söz konusu boykot hamlesine, YouTube’un dahil olmadığını vurguladı. Bununla birlikte şirketin, sosyal ağlarda kendi paylaşımlarıyla reklam yapmaya devam edeceği; fakat herhangi bir ücretli reklam yayınlamayacağı da vurgulandı.  

Coca-Cola, tüm dijital reklamlarını durdurduğunu duyurmuştu

Coca-Cola Dijital

Büyük şirketlerin sosyal medya reklamı ve nefret söylemine ilişkin açıklamaları, sivil toplum örgütleri tarafından başlatılan “Stop Hate For Profit (Kâr İçin Nefrete Dur De)” kampanyası ile başlamıştı. Özellikle Facebook’u ve Facebook’un nefret suçu, nefret söylemi ve yanlış bilgi akışı etrafındaki yönetim politikalarını hedef alan kampanya; büyük şirketlere, Temmuz ayından itibaren dijital reklam boykotu yapma çağrısında bulunmuştu. Bunun üzerine; Unilever, P&G, VerizonThe North Face ve Honda gibi büyük şirketler, kampanyayı imzalamış ve bir süre boyunca sosyal medya reklamı vermeyi durduklarını açıklamıştı. Benzer şekilde, Coca-Cola da kampanyayı bir adım daha ileri taşıyarak 1 Temmuz’dan itibaren tüm dijital platformlardaki reklamlarını durduracağını duyurmuştu. 

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Unilever, P&G ve Coca-Cola ‘dan Sosyal Medya Reklamı Boykotu! 

Sabancı Holding, Çalışanları İçin Kendi Sosyal Medyasını Kurdu

ABD Başkanı Trump Sosyal Medya Kararnamesini İmzaladı

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz