Cuma, Ocak 22, 2021
Ana Sayfa Otomobil Porsche Taycan, 42 Kilometre Kesintisiz Drift Yaparak ‘Guinnes Rekorlar Kitabı’na Girdi

Porsche Taycan, 42 Kilometre Kesintisiz Drift Yaparak ‘Guinnes Rekorlar Kitabı’na Girdi

Porsche Taycan, 42 kilometre kesintisiz ‘drift’ yaparak elektrikli bir araçla en uzun ‘drift’ kategorisinde ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Dünya rekorunun, ‘Hockenheimring’ pistindeki ‘Porsche Deneyim Merkezi (PEC)’nde gerçekleştiği ifade edildi.

Porsche Taycan, 42 kilometre kesintisiz ‘drift’ yaparak elektrikli bir araçla en uzun ‘drift’ kategorisinde ‘Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Aktarılan detaylara göre; dünya rekoru, ‘Hockenheimring’ pistindeki ‘Porsche Deneyim Merkezi (PEC)’nde gerçekleşti. Porsche eğitmeni Dennis Retera, ‘Taycan’ ile 200 metre uzunluğundaki ‘drift’ pistinde 210 tur attı. 55 dakikalık süre sonunda toplam 42,171 kilometre yol kat eden ‘Taycan’, elektrikli bir otomobille kesintisiz en uzun ‘drift’ kategorisinde dünya rekoru kırdı. ‘Taycan’ın arkadan itişli versiyonuyla kırılan rekor sürüşü boyunca ortalama hız, saatte 46 kilometre olarak gerçekleşti.

Sürüş stabilitesi programlarını deaktive ederek arkadan itişli ‘Taycan’ modeli ile güçlü bir ‘drift’ yapmanın oldukça kolay olduğunu belirten Dennis Retera, konuya ilişkin açıklamasında “Yeterli güç daima elinizin altında. Ağırlık merkezinin yere yakın, aks mesafesinin ise uzun olması stabilite sağlıyor. Şasinin ve direksiyonun hassas tasarımı, yana doğru hareket ederken dahi her zaman mükemmel kontrolü garanti ediyor” ifadelerine yer verdi.

Porsche Taycan Kesintisiz Drift

Guinness’in bağımsız uzmanlar ve bir dizi teknik ekipmanla belgelediği rekor sürüş öncesinde; yerel bir topoğraf tarafından, ‘Porsche Deneyim Merkezi’nin 80 metre çapındaki alanında milimetrik hassasiyetle ölçümler gerçekleştirildi. Test süresince, araç içindeki GPS ve savrulma sensörleri ölçüm yaparken, pistin kontrol merkezinin çatısından da görüntü kaydı alındığı belirtildi.

Porsche ‘Taycan’ tarafından kırılan birçok farklı kategoride rekor bulunuyor

Porsche Taycan Rekor

Diğer yandan; Porsche ‘Taycan’, halihazırda farklı birçok farklı kategoride rekoru elinde bulunduruyor. İtalya’nın ‘Nardo’ kentinde yer alan yüksek hız pistinde 24 saat içinde kat edilen 3 bin 425 kilometrelik yol, “Yeşil Cehennem” olarak bilinen efsanevi ‘Nordschleife – Nürburgring’ pistinde elde edilen 7:42 dakikalık tur zamanı ve ilk testleri sırasında ‘Lahr’daki havaalanında 26 kez 0’dan saatte 200 kilometre hıza kadar hızlanma başarısının, Porsche Taycan tarafından kırılan rekor türlerinden yalnızca birkaçı olduğu ifade ediliyor.

Teknoloji haber bülteni DigiToll‘ü izlemek için tıklayınız.

İlginizi çekebilir:

Porsche, ‘Taycan’ İsimli Tamamen Elektrikli İlk Spor Otomobil Modelini Türkiye’de Satışa Sundu! 

Star Wars’a özel Porsche Uzay Gemisi 

Kia’dan Elektrikli Otomobil Şarj Süresi Atağı: 20 Dakikadan Kısa Sürecek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR