Türkiye Coronavirüs haritası
Bu içeriği değerlendirin.
Okuma Süresi
2 dakika

Coronavirüs’ün ülkemizde kaç kişiye bulaştığı hakkında zararlı ve yanlış bilgilerin önüne geçebilmek için, Türkiye Coronavirüs haritası resmi olarak açıldı. Türkiye’de olan Coronavirüs verilerini aktif olarak gösterecek olan bu internet sitesi, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlandı ve takip edilebilecek.  

Coronavirüs yayılmaya ve tehlike oluşturmaya devam ettiği gibi, dijital dünyada da yanlış ve zararlı bilgilerin doğmasına sebep oluyor. Güvenilir olmayan birçok kaynakları, korona virüs hakkında yanlış bilgiler vererek insanları panik durumuna sokuyor. Aynı şekilde, işe yaramayacak bilgiler ile insanları yanlış bilgilendirmiş oluyor ve o insanları tehlikeye atıyor. Zararlı ve yanlış bilgi kaynakların önüne geçebilmek amacıyla, Cumhurbaşkanlığı tarafından yeni bir internet sitesi hizmete girmiş durumda. Yanlış ve resmi olarak onaylanmamış bilgilerin ortalıkta dolaşmasına engel olmak için, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından, yeni bir Türkiye Coronavirüs haritası oluşturuldu. 

Çin’de başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan virüsün en tehlikeli yanlarından biri, yanlış bilgiler ile insanları kandıran, yalan bilgi kaynakları. Coronavirüs için çalışmalar devam ederken insanların en çok merak ettiği soruların başında ‘Kaç kişiye Korona bulaştı?’, ’Kaç kişi Coronovirüsten hayatını kaybetti? gibi sorular var. Bu gibi sorular karşısında yanlış bilgilerin dolaşmaması için bir güvenilir kaynak açılmış durumda. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından geliştirilmiş Türkiye Coronavirüs haritası, internet sitesinde Resmi olarak açıklanmış vaka sayılarına ulaşılabiliyor. Aynı şekilde hayatını kaybeden insanların ve tedavi olmayı başarmış insanların sayılarına da orada ulaşılabiliyor. Ayrıca sitenin içerisine eklenmiş olan menü ile vaka sayılarını karşılaştırma seçeneğine ve ilk tespit edilen vakaların, ne zaman tespit edildiği bilgilerine de ulaşım sağlanabiliyor.  

Türkiye Coronavirüs haritası

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından açılmış olan internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Can Sıkıntısına Birebir 5 Mobil Strateji Oyunu #EvdeKal

Final Cut Pro X ve Logic Pro X, 90 gün boyunca ücretsiz olacak 

 

Coronavirüs, Türkiye’de ne durumda? 

Coronavirüs Türkiye’de ne durumda

Sağlık Bakanı, Doktor Fahrettin Koca’nın açıkladığı verilere göre şu an ülkemizde toplam vaka sayısı 3 bin 629’e ulaşmış durumda. Korana virüs sebebiyle hayatını kaybeden kişilerin sayısı ise maalesef 75’a ulaştı. Bakan Fahrettin Koca, hayatını kaybeden hastaların tamamının yaşlı ve zayıf bünyeli kişiler olduğunu belirtti. Ülkemizde önlemler alınmaya devam ediyor. İş yerlerinin çoğu ya evden çalışmaya başladı ya da iki haftalık kapalı kalma kararı aldı. Üniversiteler dahil olmak üzere okullar tatil edildi. Toplu etkinlik alanları geçici olarak kapatıldı. Evden çıkmamaya özen göstererek ve ellerimiz bol bol yıkayarak, kendimizin ve sevdiklerimizin sağlığımızı koruyabiliriz.  

Şu an dünya genelinde Coronavirüs, toplamda 24 bin 077 kişinin hayatını kaybetmesine sebep oldu. Dünya genelinde 532 binden fazla kişiye Korona virüs bulaşmış durumda. Ama bu hastalardan 122 binden fazlası tedavi olmayı başardı. Toplumun ve kendi sağlığınız için evde kalın. #EvdeKal 

Korona virüsten nasıl korunulur?

COVİD-19 ile olan bu mücadelede insanların yapabilecekleri en temel ve en gerekli olan şey, olabildiğince evlerinde kalmak. Zorunlu olmadığı sürece evlerden çıkılmaması ile virüsün yayılması engellenebilir. Ama tabii ki kişisel temizliğimize özen göstermek, virüsten korunmanın en temel kurallarında. Mecburiyetten dışarı çıkmamız halinde, olabildiğince az yüzeyi temas etmeye çalışmak gerekli. Eğer temas olursa, ellerimizi iyice temizlemeliyiz. Ayrıca pislenmiş ellerimizi göz, ağız ve burun bölgelerinden, kısacası yüzümüzden ve kafamızdan uzak tutmalıyız.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz