ford otosan maske uretimine baslıyor

Ford Otosan maske üretimine başlayacağını duyurdu. Şirket, Türkiye’de yaygınlaşan ve etkisini günden güne artıran coronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında sağlık çalışanları için maske üretecek. Şirketten yapılan açıklamada maske tasarımının tamamlandığı ve seri üretimin başlayacağı duyuruldu. 

Ford Otosan maske üreterek Türkiye’nin coronavirüsle mücadelesine katkı sağlayacak.  Şirketin ilgili bakanlıklarla görüşmeler yaparak coronavirüsle mücadelede kritik rol oynayan sağlık çalışanları için yüz maskesi üretimine geçeceği duyuruldu.

Şirket yaptığı açıklamada, maske tasarımının açık kaynaktan alındığını ancak tasarımın son haline Ford Otosan Ar-Ge Departmanı tarafından getirildiğine yer verildi. Şirketin mühendisleri maskede bir dizi iyileştirme yaparak; benzerlerinden farklı olarak bir maske geliştirdi. 150 derecelik bir açıya sahip maske, yüzün tamamını korurken, ön camı özel olarak geliştirilen PET veya PETG malzemeden kesilerek üretilecek.

“On binlerce üretebilecek durumdayız”

Yüz maskelerinin seri üretiminin yan sanayi ile birlikte Ford Otosan’ın geliştirdiği kalıpla yapılacağını vurgulayan Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, şunları kaydetti:

“Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadelede Türkiye’nin öncü sanayi şirketlerinden biri olarak, gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu açıklamıştık. Bu doğrultuda, hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız hem de Sağlık Bakanlığımız ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Sonrasında hızla çalışmalarımıza başladık. Açık kaynaklı bir modeli baz alarak, Sağlık Merkezi çalışanlarımızın yönlendirmeleri ve Ford Otosan Ar-Ge mühendislerinin çalışmalarıyla bu modeli yüzün tamamını koruyacak şekilde iyileştirdik. Hızla Ar-Ge sürecini tamamladık. Geldiğimiz noktada; şu an maske üretimi için 3D (üç boyutlu) yazıcı ve basit kalıplarla komponent ve prototip üretimine başladığımızın müjdesini paylaşmak istiyorum. Tasarladığımız yüz maskeleri, yan sanayimiz ile birlikte sağlık çalışanlarımızın canları pahasına verdiği mücadelede kullanılmak için seri üretime hazır. Çok kısa bir zaman içerisinde on binlerce üretebilecek duruma geldiğimiz için çok mutluyuz.”

TİM de 1 milyon maske üreteceğini açıklamıştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, yerli maske ve dezenfektan üretimi konusunda seferberlik başlattıklarını açıklamıştı. Gülle, başta sağlık teşkilatı olmak üzere ihtiyaçlar için hibe edilecek 1 milyon maske ve 100 bin ton dezenfektan üretileceğini paylaşmıştı.

Hedeflerinin günlük 1 milyon maske üretimi ile başlayıp, aylık 40 milyon adet maske üretimi kapasitesine ulaşmak olduğunu vurgulayan Gülle, şunları kaydetti:

“TİM olarak, bugüne kadar ihracatımız için ürettik. Şimdi sağlığımız için üretiyoruz. Zorlu süreçlerde milletimizle tek vücut olup var gücümüzle çalışmayı kutsal bir görev olarak kabul ediyoruz. Bu anlayışla Ticaret Bakanlığımızın destekleri ve 61 ihracatçı birliğimiz ile koordine olarak, yerli ve milli günlük 1 milyon adet maske ve 100 bin litre dezenfektan üreterek Sağlık Bakanlığımızın emrine sunuyor ve seferberliğimizin ilk adımını atıyoruz.

LCW-Taha Grubu da ilk aşamada 3 milyon adet maske üretip Sağlık Bakanlığı’na hibe edeceğini açıklamıştı. Şirketten yapılan açıklamada üretimin Pazartesi itibarıyla başladığına yer verildi.

Teknoloji Haber bülteni (Video) için tıklayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz