İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, ünlü müzik platformu Spotify’a soruşturma açtı. Soruşturmanın nedeninin dini değerleri aşağılayan ve devlet büyüklerine hakaret içeren oynatma listeleri olduğu belirtildi.

İsveç merkezli dev müzik platformu Spotify, Türkiye ve dünyada en çok kullanılan müzik uygulamaları arasında yer alıyor. Diğer platformlara göre uygun fiyatlarıyla dikkat çeken Spotify, müzik severler tarafından çok kullanılıyor.

1 buçuk yıl boyunca sabit fiyat politikası uygulayarak kullanıcıların kalbini çalan uygulama, 1 Ağustos itibarıyla yaptığı zamlarla konuşuluyor. Zamlardan sonra bile son derece uygun fiyatlarla hizmet sunan uygulama, ülkemizde popülerliğini koruyor. Ancak ünlü müzik platformu son zamanlarda İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından açılan soruşturmayla boğuşuyor.

Soruşturmanın Dini Değerleri Aşağılayan ve Devlet Büyüklerine Hakaret İçeren Listeler Dolayısıyla Açıldığı İfade dildi!

Alınan bilgilere göre, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye ve dünyada en çok kullanılan çevrimiçi müzik platformu Spotify’a soruşturma açtı. Soruşturmanın nedeninin Spotify’da bulunan bazı kullanıcıların oluşturduğu çalma listeleri olduğu ifade edildi. CİMER üzerinden yapılan şikâyetlerin ardından başlatılan soruşturma kapsamında, bazı müzik listelerinin ‘dini değerleri aşağılayan’ ve ‘devlet büyüklerine hakaret içeren’ isimlerle yayınlandığı bildirildi.

Kullanıcılar tarafından platform üzerinde hazırlanan listelerin Spotify’ın onayından geçtiği söylenirken, dine ve devlet insanlarına hakaret içeren bu listeler arasında ‘Hz. Muhammed’in devesiyle yanlarken dinledikleri’, ‘Allah’ın Hz. Adem’i cennetten kovarken dinlediği şarkılar’, ‘Allah’ın telefon zil sesi’, Hz. Ali’nin makas atarken dinlediği şarkılar’, ‘Recep Tayyip Erdoğan’ın rakı içerken dinlediği şarkılar’ gibi birçok listenin yer aldığı belirlendi.

CİMER’e Yapılan Şikayetler Hakaret ile Sınırlı Kalmadı!

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Spotify’a açılan soruşturmanın, CİMER’e yapılan şikayetler neticesinde başlatıldığı söylenirken, gerekçeler arasında hakaret ve aşağılamanın yanı sıra vergi kaçırma suçunun da yer aldığı bildirildi. İddialara göre, Spotify hakkında son olarak CİMER’e başvuru yapan kişi; Spotify’ın vergi kaçırdığını ve devletin milyonlarca lira zarar etmesine neden olduğunu belirtti.

CİMER’e yazdığı şikayet metninde Spotify’ın vergi kaçırdığını iddia eden kişinin, söylediklerinden dolayı can güvenliğinin tehlikede olacağını belirterek yardım talep ettiği de aktarıldı.

Tekno Safari YouTube kanalına abone olmak için tıklayın!

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz