İngiliz mühendislik devi Rolls Royce yeniden yapılanma sürecine girdiğini belirterek, 2023’ün ilk günü ile birlikte CEO koltuğunda bir Türk’ün oturacağını açıkladı!

1906’dan beri faaliyet gösteren ve Henry Royce & Charles Stewart Rolls ortaklığıyla kurulan Rolls Royce, İngiltere’nin mühendislik devi olarak anılıyor. Oldukça lüks araçlar üreten marka, son günlerde CEO koltuğuna bir Türk mühendisi orturtacağı haberleriyle gündemde yer alıyor.

Rolls Royce’un Yönetim Kurulu Başkanı Anita Frew Duyurdu!

Cumhuriyet’in haberine göre, İngiliz mühendislik devi Rolls Royce, 2023 yılına kadar yeniden yapılanma kararı aldı. Bu karar ışığında, şirketin şu an görev başında bulunan CEO’su Warren East, 24 Şubat 2022 tarihinde, yıl sonunda görevinden istifa edeceğini açıkladı.

Bunun üzerine yeniden yapılanma kararını uygulamaya koyan marka, 1 Ocak 2023 tarhinden itibaren CEO koltuğunda başarılı bir Türk mühendisin oturacağını duyurdu. 20 yıldır BP’de görev yapan başarılı mühendis Tufan Ergin bilgiç, yeni yılın ilk gününden itibaren Rolls Royce’u u temsil etmeye başlayacak.

Beklentiler Yüksek!

Rolls Royce Yönetim Kurulu Başkanı Anita Frew, konu ile ilgili açıklamasında “Tufan Erginbilgiç’in CEO olarak atandığını duyurmaktan mutluluk duyuyorum. Tufan Erginbilgiç, çok uluslu şirketlerde, yüksek performanslı bir kültür oluşturma becerisiyle, kazanan ekiplerin lideri olarak öne çıktı. Kapsamlı bir stratejik ve operasyonel deneyime, havacılık ve uzay dahil olmak üzere güvenlik açısından kritik endüstrilerin yanı sıra düşük karbonlu teknolojilere geçişin sunduğu zorluklar ile ticari fırsatlar hakkında sağlam bir anlayışa sahip. Rolls-Royce’un son yıllarda attığı stratejik temeller üzerine inşa etmesini sabırsızlıkla bekliyorum” ifadelerine yer verdi.

Gururumuz Olmaya Hazırlanıyor!

5 yılı yönetim kısmında olmak üzere 20 yılı aşkın süredir BP için çalışan ve 2020’de ayrılmadan önceki son görevinde, BP’nin rafinaj, petrokimya gibi operasyonlarını içeren alt iş birimlerini yöneten Tufan Erginbilgiç, görev süresi boyunca rekor karlılık ve güvenlik performansı sağladı.

Yeni yıl ile brlikte Rolls Royce’un CEO’su olarak görev yapmaya hazırlanan Erginbilgiç konu ile ilgili yaptığı açıklamada hislerini “Müşterileri enerji geçişini benimserken, önemli ticari fırsatlar ve stratejik evrim döneminde Rolls-Royce’a katılmaktan onur duyuyorum. Mühendislik mükemmelliği ve yenilikçi teknolojisi ile şirketin uzun yıllar boyunca oluşturduğu pazar konumlarının tam potansiyelini sunmaya ve tüm hissedarlar için değer yaratmak amacıyla bir büyüme altyapısı oluşturmaya kararlıyım. Bu ikonik küresel mühendislik markasının bir sonraki başarılı bölümünde dünyanın dört bir yanındaki müşteriler, ortaklar ve Rolls-Royce ekibiyle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyorum” şeklinde ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz