Google işlemci

Son zamanlarda Google ‘un işlemci üretimine girme ihtimali konuşuluyor. Google üreteceği işlemcileri kendi telefon, tablet ve bilgisayarlarında kullanacak.Teknolojik ürünler birçok farklı dala ayrılabiliyor. Ama en temel ortak noktalarından biri, bu teknoloji ürünlerinin kalbinde bir işlemci bulunuyor olması. Özellikle de akıllı teknolojik ürünler için işlemci son derece önemli bir donanım parçası. Akıllı cep telefonu işlemcisi noktasında bazı lider markalar var. Örneğin Qualcomm ve MediaTek. Qualcomm üretimi işlemcileri, özellikler üst segment cihazlarda sıklıkla görüyoruz. MediaTek işlemciler ise genel olarak çok daha uygun fiyatlara sahip cihazlarda karşımıza çıkıyor. Bu iki lider marka dışında Samsung, Huawei ve Apple gibi son derece büyük teknoloji firmaları kendi işlemcilerini üretiyor ve cihazlarında bu işlemcileri kullanıyorlar.

Samsung, üretmiş olduğu Exynos işlemcileri artık tepe modellerinde sıklıkla kullanmaya başladı. Huawei yasal sebepler yüzünden zaten Amerikalı Qualcomm işlemcileri kullanmıyor ancak bu yasal sorunlar olmasa bile, Kirin isimli işlemcileri ile amiral gemisi modeller çıkarmaya devam ediyor. Apple ise zaten neredeyse ilk günlerinden beri A serisi işlemciler ile telefonlarına ve tabletlerine güç veriyor. Çıkan bazı haberlere göre, şimdi de Google kendi işlemcisini üretmeye hazırlanıyor. 

Axios’da çıkan bazı haberlere göre Google işlemci üretimine başlamayı amaçlıyor. Google’ın işlemci üreterek kendi cihazlarını daha da geliştirmeyi planladığı söyleniyor. Aktarılan bilgilere göre Google’ın üreteceği iddia edilen işlemciler 5 nm teknolojisine sahip olacak ve ARM mimarisini kullanacak. Aynı zamanda teknoloji devi tarafından üretilen işlemciler, yapay zeka ve Google Sesli Asistan için özel olarak tasarlanmış olacak. Whitechapel kod ismini taşıyan bu işlemcileri üretmek için Google’ın, Samsung ile ortak bir çalışma yürüteceği söyleniyor. Aktarılan bilgilere göre bu işlemciyi 2021 yılında görebileceğiz. Üretileceği iddia edilen Whitechapel işlemcilerin yeni Pixel cep telefonlarına ve Chromebook bilgisayarlarına, güç vermesi bekleniyor.

MediaTek ‘in performans testlerinde hile yaptığı iddia ediliyor

MediaTek performans testlerinde hile

Lider mobil işlemci üreticilerinden biri olan MediaTek, son zamanlarda işlemci performans testlerinde hile yapmakla suçlanıyor. AnandTech’in paylaştığı bilgilere göre MediaTek işlemcilerinde ‘power_whitelist_cfg.xml’ isimli ek bir dosya yerleştiriyor. Bu yerleştirilen dosya, işlemcinin performans testlerinde daha yüksek skor elde etmesine olanak sağlıyor. Bu olaylar sonrasında MediaTek yaptığı açıklamada, yapılan bu olayın ‘Beyaz Liste’ adı verilen bir uygulama olduğunu belirtti. Şirket, hatta Qualcomm’un da aynı işlemi uyguladığını söyledi. 

Qualcoom bu iddialar sonrasında yaptığı açıklamada, Beyaz Liste olayının sektörde hile olarak kabul edildiğini belirtti. Ayrıca Qualcomm çatısı altından çıkan yonga setlerinde bu şekilde bir uygulamanın gerçekleşmediğini söyledi.  

DigiToll #10

MediaTek, performans testlerinde hile yapıyor iddiaları büyüyor

Zoom kullanıcı bilgileri, yasa dışı bir şekilde satıldı

Motorola Edge, 22 Nisan tarihinde tanıtılacak

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz