Okuma Süresi
2 dakika

RTÜK, 1 Ocak 2020 ile 31 Ekim 2020 arasında vatandaşlardan gelen şikayet sayısını açıkladı. RTÜK Başkan Vekili Esat Çıplak’ın açıklamalarına göre, 2020’nin başından beri 263 bin 243 şikayet geldi. Yapılan şikayetlerin çoğunluğunun ise dizi ve filmler sebebiyle geldiği belirtildi.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkan Vekili Esat Çıplak, bugün yaptığı bazı açıklamalarda bulundu. Çıplak, RTÜK’e gelen şikayetler hakkında önemli bilgiler paylaştı. Buna göre 1 Ocak 2020 ile 31 Ekim 2020 tarihleri arasında geçen sürede vatandaşlardan gelen toplam şikayet sayısının 263 bin 243 olduğu belirtildi. Yapılan bildirimlerin ise büyük çoğunluğunun dizilerle alakalı şikayetler olduğu açıklandı.

RTÜK ‘e gelen şikayet oranlarında dizi ve film %31,9 ile ilk sırada

RTÜK’ün verilerine göre, vatandaşların yaptıkları bildirimlerin yüzde 31,9’unda dizi ve film şikayetleri yer aldı. Söz konusu dizi ve filmleri ise, yüzde 28,4’le reality showların takip ettiği belirtildi. Haber programlarının şikayet oranının ise yüzde 25,7 olduğu, eğlence programları ve tele-alışveriş programlarının şikayet oranları ise yüzde 1,9 olarak kaydedildi. 

RTÜK’e gelen vatandaş bildirimlerinin en fazla “kuruluş ve kişileri eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeren, insan onuru ve özel hayatın gizliliğine aykırı yayın” kriterine yapıldığı aktarıldı. İkinci en fazla şikayet gelen kriterin ise “genel ahlak, manevi değerler ve ailenin korunması ilkesine aykırılık” olduğu belirtildi. Vatandaşların en fazla şikayet ettiği üçüncü kriter ise “kişiye yönelik şikayet (katılımcı/sunucu)” oldu.

RTÜK Başkan Vekili Esat Çıplak’ın yaptığı açıklamalarda, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan ya da yurt dışında olan tüm vatandaşların geri bildirimde bulunabileceği belirtildi. Vatandaşların şikayet için “Alo 178” ya da RTÜK İletişim Merkezi 444 1 178 numaralarını kullanabileceğini açıklandı. Ancak elbette ki vatandaşlar şikayet oluşturmak için sadece bu iki telefon hattını kullanmak zorunda değil. İnternet üzerinden de RTÜK’e ulaşılabiliyor. RTÜK’ün internet sitesinde yer alan şikayet bölümüne giden vatandaşlar, şikayet işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Bunun yanı sıra e-Devlet üzerinden de şikayet işlemleri başlatılabiliyor. Yine CİMER’e ulaşan vatandaşların da taleplerinin alındığı ve son olarak ise RTÜK’ün mobil uygulaması üzerinden hem iOS hem de Android kullanıcıları gerekli programla alakalı şikayet işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

İlginizi Çekebilir:

RTÜK Başkanı, Netflix ile İlgili Yeni Açıklamalarda Bulundu 

RTÜK, Tartışmalı ‘Minnoşlar’ Filminin Afişi İçin Netflix’e Ceza Verdi! 

Teknoloji Haber Bülteni DigiToll İçin Tıklayınız..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz