Çinli teknoloji devi Lenovo, bu yıl görücüye çıkaracağı yeni oyun bilgisayarı ‘Legion Y740S’ ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Yapılan açıklamaya göre, marka Legion serisinin yeni modeli için harici bir ‘Grafik İşlemci Ünitesi (GPU)’ üretecek. 

2020 içerisinde ‘Legion’ isimli dizüstü oyun bilgisayarı serisine yeni bir model eklemeye hazırlanan Lenovo, “Legion Y740S” ismini alacak modelle ilgili yeni bir açıklama yaptı. Marka tarafından yapılan açıklamaya göre teknoloji devi, bu model için ilk kez “Legion BoostStation” isimli harici bir ‘Grafik İşlemci Ünitesi (GPU)’ üretecek. Modelle aynı anda piyasaya sürülecek olan GPU; “Core i9” işlemci, 32 GB RAM ve 1 TB dahili depolama alanına sahip olacak. Bununla birlikte, marka tarafından üretilen harici ünitede iki adet ‘USB 3.1’ girişi, bir adet ‘USB 2.0’ girişi, bir ‘HDMI’ girişi ve bir ‘Ethernet’ girişi de yer alacak.

Lenovo Legion BoostStation external GPU

Lenovo’nun en ince ve en hafif oyun bilgisayarı modeli olarak tanıtılan ‘Legion Y740S’ ise 15.6 inç ekran boyutunda piyasaya sürülecek. Seriye yeni eklenecek olan dizüstü oyun bilgisayarı, standart bir 1080p ekranla veya HDR destekli bir 4K ekranla yapılandırılabilecek. Şarjı önceki modeller gibi 8 saate kadar dayanıklılık gösterecek olan modelde; ikişer adet ‘Thunderbolt 3’ girişi ve ikinci nesil ‘USB 3.1′ girişi bulunacak. Bu da harici GPU’nun yanında yüksek hızdaki ek aksesuarların kullanımı için kullanıcıya yeteri kadar alan kalmasını mümkün hale getirecek. Teknoloji devi modelde, ‘Dolby Atmos’ destekli hoparlörler ve geliştirilmiş bir klavye teknolojisi de kullanacak. 

Bilgisayarın, 0.58 inç inceliğinde ve yaklaşık 2.5 kilogram ağırlığında olması ise taşınabilirliği açısından kullanıcıları rahatlatacak. 

Legion ‘Y740S’ ve ‘BoostStation’, Mayıs ayında piyasaya sürülecek

Marka, ‘Y740S’ isimli modelin ve ‘BoostStation’ isimli harici GPU’nun her ikisini de bu yılın Mayıs ayında piyasaya sürecek. Dizüstü oyun bilgisayarının satış fiyatı 1,100 dolardan başlarken ‘BoostStation’ tek başına 250 dolar maliyetinde olacak. İki ürünün birlikte satış fiyatının ne olacağı ise hala bilinmiyor.  

Pek çok oyun tutkunu, bugüne kadar üretilmiş olan Legion’lardan belli bir noktaya kadar verim alabiliyor ve özellikle günümüzde piyasaya sürülen üç boyutlu oyunları oynayabilmek için harici bir GPU’ya ihtiyaç duyuyordu. Bu yüzden Lenovo tarafından yapılan açıklama, birçok teknoloji-severi heyecanlandırdı.