güvenlik güncellemesi

Apple’ın kendi cihazlarında kullandığı internet tarayıcısı Safari için bir güvenlik güncellemesi gelecek. Safari, gelecek olan güvenlik güncellemesi ile internet sitelerinin sertifikalarını 398 günden daha fazla kabul etmeyecek.  

Apple’ın her zaman en güvendiği ve en öne çıkardığı özelliklerinin başında güvenlik gelmektedir. FBI’ın bile talebine rağmen cihazlarına herhangi bir ulaşım izni vermeyen Apple şimdi de internet tarayıcısı Safari’yi daha güvenli hale getirmeye çalışıyor. Bunun için 1 Eylül itibariyle yeni bir güvenlik güncellemesi getirecek.

Sertifika Yetkilisi Tarayıcı Forumu toplantısında açıklanan güvenlik güncellemesine göre Apple’ın internet tarayıcısı Safari, bundan sonra internet sitelerinin sertifikalarını güncel tutmalarını isteyecek. Güvenlik güncellemesi ile Apple, 398 günden uzun süren internet sayfası sertifikalarını kabul etmeyecek. Bu güncelleme 1 Eylül tarihinden itibaren kullanılmaya başlanacak ve tüm Apple cihazları için geçerli olacak. 1 Eylül tarihinden önce sertifika alan ya da güncelleyen sitelerin ise 825 gün izinleri olacak. 

Bu gelecek olan güncellemenin amacı ise web sitelerinin en güncel sertifikaları kullandığından emin olmak. Güvenlik açıkları yaratabilecek olan eski sertifikaları ortadan kaldıracak olan bu güncelleme web sitesi geliştiricilerini zorlayacak bir güncelleme olsa bile, kullanıcıların güvenliğini artıracak. Web sitesi geliştiricilerin işlerini zorlaştıracak olan bu güncelleme ile kimlik hırsızlığının ve kötü amaçlı yazılımların önüne geçilmek isteniyor.  

Evinizi güvende tutmak için izleyebilirsiniz.

Apple Watch’a yeni güncelleme geldi

Spotfiy’ın beğenilen özelliği ‘Replay’ Apple Music’e eklendi

Apple’ın yeni bir AirPods modeli çıkartacağı iddia edildi